FME– FAQ

Czy mogę używać FME za darmo?

Użycie w celach niekomercyjnych, na użytek prywatny lub w celach edukacyjnych jest darmowe. W każdym innym przypadku konieczna jest właściwa licencja.

Jak mogę kupić FME?

Najprościej – poprzez kontakt z nami: https://fme.globema.pl/kontakt – oferujemy ceny producenta, doradztwo i pomoc w wyborze właściwej wersji oprogramowania, dodatkowe wsparcie przy instalacji i autoryzowane szkolenia. Kupując licencję FME u nas otrzymujesz:

 • ceny Producenta,
 • pierwszą linię wsparcia technicznego w języku polskim,
 • fakturę od krajowego partnera z możliwością wyboru waluty rozliczeniowej (euro, złote)
 • kompleksową obsługę (doradztwo i wsparcie instalacji, szeroka oferta szkoleń standardowych i dedykowanych w języku polskim i angielskim)

Czym różni się FME Server od FME Desktop?

FME Server zapewnia automatyzację prac (przetwarzań) oraz moc obliczeniową. Na FME Server publikuje się skrypty tworzone w FME Desktop. Zatem jeśli chcemy samodzielnie obsługiwać FME Server, potrzebny jest także FME Desktop. Możesz także posiadać FME Server, a utworzenie skryptów zlecić np. nam. 

Czy mogę testować FME za darmo?

Tak, w celach testowych można pobrać FME pod tym linkiem: https://fme.globema.pl/pobierz. Jeśli wymagana jest konkretna edycja oprogramowania (np. Esri lub Smallworld), albo dodatkowe wtyczki (CADRG, MRF Cleaner, Map TextLabeller) prosimy o kontakt: https://fme.globema.pl/kontakt 

Którą wersję oprogramowania dla Windows powinienem pobrać?

Domyślną zalecaną wersją jest 64-bitowa. Wersja 32-bitowa jest konieczna gdy:

– użytkownik korzysta z 32-bitowej wersji systemu operacyjnego,
– użytkownik przetwarza formaty wspierane jedynie przez wersję 32-bitową (lista formatów: https://www.safe.com/integrate/ )
– FME ma współpracować z oprogramowaniem w wersji 32-bitowej

Czy dostępne są szkolenia z oprogramowania FME?

Globema, jako autoryzowany partner producenta oferuje szkolenia standardowe – FME PODSTAWY oraz FME ZAAWANSOWANE, oraz szkolenia autorskie i dedykowane. 

Jakie formaty danych obsługuje FME? ?

 FME obsługuje ponad 350 formatów danych. Wśród nich znajdziemy oczywiście formaty o cechach przestrzennych i nieprzestrzennych. Są to np.:

 • Autodesk AutoCAD (Civil 3D, DWF, DWG/DXF, Map 3D, FBX, IMX, MapGuide, ReCap, Revit),
 • Bentley MicroStation (Designn, GeoGraphics),
 • BIM, CityGML,
 • COLLADA,
 • ER Mapper ECW, ERDAS (IMAGINE, RAW),
 • Esri (ArcGIS, ArcInfo, ArcPad Exchange Format (AXF), Geodatabase, SHP Shapefile),
 • Garmin,
 • GML (Geography Markup Language), KML, INSPIRE GML,
 • Intergraph (FRAMME, GeoMedia),
 • MapInfo (MIF/MID, TAB),
 • MongoDB,
 • OpenStreetMap (OSM),
 • Lidar LAS, Point Cloud XYZ,
 • PostGIS,
 • Smallworld, WFS (Web Feature Service), WMS (Web Map Service

Wykaz wszystkich obsługiwanych formatów znajdziesz na stronie producenta: https://www.safe.com/fme/formats-matrix  (Literka ‘R’ oznacza możliwość odczytu formatu, literka ‘W’ – możliwość zapisu) Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami https://fme.globema.pl/kontakt 

Czy FME służy wyłącznie do pracy na danych geograficznych?

Nie. FME to uniwersalne narzędzie, gdyż umożliwia pracę na ponad 350 formatach danych i posiada setki gotowych funkcji do pracy z formatami: wektorowymi (z geometrią), rastrowymi (obrazy, zdjęcia, skany), bazodanowymi (wsparcie dla komercyjnych i niekomercyjnych baz danych) i wieloma innymi specyficznymi. Także używając FME możesz skorzystać z danych zawartych w prostym pliku tekstowym lub np. w tabelce Excel, ale równie wygodnie możesz skorzystać z danych zgromadzonych w zaawansowanej bazie Oracle Spatial.
Wykaz wszystkich obsługiwanych formatów znajdziesz na stronie producenta:
(Literka ‘R’ oznacza możliwość odczytu formatu, literka ‘W’ – możliwość zapisu)
Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami https://fme.globema.pl/kontakt

Jaka jest cena FME?

Cena FME Desktop uzależniona jest od zakresu formatów danych jakie chcesz obsługiwać oraz od sposobu korzystania z licencji (licencja stanowiskowa lub pływająca).

Aktualne pozycje cennikowe dla FME Desktop można przejrzeć na stronie producenta: https://www.safe.com/pricing/fme-desktop

Globema jako partner Safe Software posiada możliwość dystrybuowania licencji FME na preferencyjnych warunkach. Dodatkowo nasz klient otrzymuje wsparcie techniczne w języku polskim. Skontaktuj się z nami https://fme.globema.pl/kontakt

Jaka jest różnica licencji stanowiskowej i licencji pływającej?

Licencja stanowiskowa umożliwia uruchomienie FME Desktop na jednym komputerze, podczas gdy licencja pływająca (sieciowa) jest współużytkowana przez wiele osób. Na przykład, jeśli masz pięciu użytkowników, możesz zakupić licencje stanowiskowe dla każdego komputera. Możesz też kupić licencję pływającą. Do działania tej licencji wymagany jest serwer licencji. Ilość dostępnych licencji na serwerze określa ilu użytkowników równocześnie może korzystać z FME Desktop, które może być zainstalowane na dowolnej liczbie stanowisk.

Na jakim systemie operacyjnym mogę uruchomić FME?

FME Desktop można zainstalować na systemie Windows 32bit i 64bit, Linux (Debian, Ubuntu, Red Hat, Centos), Mac OS X. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami https://fme.globema.pl/kontakt