Jaka jest różnica między FME Desktop a FME Server?

FME Desktop to główne narzędzie Platformy FME, który służy do budowania skryptów do integracji, przetwarzania i walidacji danych. FME Server natomiast pozwala na automatyzacje tych procesów oraz większą moc obliczeniową. Skrypty zbudowane w FME Desktop, można uruchamiać zarówno przy pomocy tego narzędzia, jak również można opublikować na FME Server i tam uruchamiać tworząc automatyzację czy aplikacje serwerowe. Aby móc korzystać z możliwości FME Servera niezbędny jest FME Desktop do zbudowania skryptów. Istnieje jednak opcja posiadania jedynie FME Server, a wówczas utworzenie skryptów należy zlecić np. nam.

Jakie formaty danych obsługuje Platforma FME i czy są to jedynie dane przestrzenne?

FME to platforma integracyjna umożliwiająca pracę z ponad 450 źródłami danych – formaty, aplikacje, systemy bazodanowe i hurtownie danych. Jest narzędziem z najlepszym na rynku wsparciem dla danych przestrzennych (wektory, dane geometryczne, 3D, rastry, zdjęcia lotnicze, zobrazowania satelitarne, itp.), ale bardzo dobrze współpracuje również z danymi płaskimi – tekstowymi, tabelarycznymi, arkuszami kalkulacyjnymi, bazami danych.

Wśród wszystkich dostępnym źródeł danych znajdziemy zarówno formaty przestrzenne, jak i płaskie. Do najbardziej popularnych należą:

  • Dane wektorowe oraz 3D – formaty Autodesk AutoCAD, Bentley Microstation, BIM, CityGML, COLLADA, pakiet narzędzi ESRI oraz Smallworld, OSM
  • Dane rastrowe i chmury punktów – podstawowe formaty (JPEG, PNG, GIFF, itp.), ERDAS, LAS, PointCloud XYZ,
  • CSV, pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne
  • XML, JSON, GeoJSON
  • Bazy danych i hurtownie danych – PostgreSQL, PostGIS, Oracle, MongoDB, CouchDB,
  • Serwisy i usługi sieciowe – API (REST, SOAP), WFS (Web Feature Service), WMS (Web Map Service)

Ponieważ z każdym kolejnym wydaniem nowej wersji Platformy FME pojawiają się nowe obsługiwane formaty, zachęcamy do sprawdzenia pełnej listy wspieranych formatów oraz źródeł danych – jest ona dostępna na stronie producenta Platformy – Safe Software.

Jeśli masz jakieś pytania lub format, którego potrzebujesz nie jest obsługiwany przez najnowszą wersję Platformy FME – skontaktuj się z nami (CTA) – pomożemy w stworzeniu odpowiedniego Readera.

Jakie rodzaje licencji FME Desktop są dostępne?

Dostępne są 4 wersje licencji FME Desktop – Professional Edition, Esri Edition, Database Edition oraz Smallworld Edition. Wersja podstawowa – FME Professional Edition umożliwia pracę z ponad 450 źródłami i formatami danych, wykorzystując przy tym bogatą bibliotekę transformerów. Każda kolejna wersja licencji FME pozwala na pracę z kolejnymi formatami i źródłami danych. Szczegółowe porównanie poszczególnych wersji FME Desktop, wraz z obsługiwanymi dodatkowymi formatami, znajdziesz na naszej stronie www.

Czym się różnią licencje stanowiskowe od pływających?

Licencje stanowiskowe (fixed) umożliwiają uruchomienie FME Desktop tylko na jednym komputerze lub jednej maszynie. Natomiast licencja pływająca (floating) jest współużytkowana przez wiele osób. Na przykład, jeśli masz pięciu użytkowników FME, możesz zakupić pięć pojedynczych licencji stanowiskowych dla każdego komputera osobno. Możesz również wybrać licencję pływającą. Do działania tej licencji wymagany jest serwer licencyjny. Ilość dostępnych licencji na serwerze określa ilu użytkowników równocześnie może korzystać z FME Desktop, które może być zainstalowane na dowolnej liczbie stanowisk.

W jaki sposób mogę kupić FME i jaki jest koszt poszczególnych licencji?

Najprostszym sposobem jest kontakt z nami poprzez odpowiedni formularz kontaktowy lub bezpośrednio na adres fme@globema.pl.

Jako autoryzowany partner Safe Software, oferujemy:

  • ceny producenta,
  • pierwszą linię wsparcia technicznego w języku polskim,
  • fakturę od krajowego partnera z możliwością wyboru waluty rozliczeniowej (Euro, PLN),
  • doradztwo i pomoc w wyborze właściwej wersji oprogramowania,
  • wsparcie przy instalacji, konfiguracji oraz przy tworzeniu skryptów FME,
  • możliwość skorzystania z szerokiej oferty szkoleniowej – szkolenia standardowe i dedykowane w języku polskim i angielskim, kurs video

Cena FME Desktop zależy od rodzaju licencji oraz sposobu korzystania z niej (licencja stanowiskowa lub pływająca), natomiast koszt FME Server jest stały.

Aktualny cennik dla FME Desktop oraz dla FME Server otrzymają Państwo po przesłaniu odpowiedzi na formularz kontaktowy.

Globema jako partner Safe Software posiada możliwość dystrybuowania licencji FME na preferencyjnych warunkach. Dodatkowo nasz klient otrzymuje wsparcie techniczne w języku polskim. Skontaktuj się z nami!

Na jakim systemie operacyjnym działa Platforma FME?

FME Desktop oraz FME Server można zainstalować na systemie Windows oraz Linux (Ubuntu, Debian, Red Hat, CentOS). Dodatkowo FME Desktop może być zainstalowany na maszynach z systemem operacyjnym macOS, a w przypadku FME Server można również rozważyć konteneryzację – Docker i Kubernetes.

W przypadku instalacji FME (Desktop i Server) na systemie Windows, należy pamiętać, że FME 2022.0 i nowsze są dostępne jedynie w wersji 64bit. Jeśli korzystasz z innych starszych 32bitowych aplikacji, z którymi chcesz zintegrować FME, to można to zrobić jedynie przy użyciu FME w wersji 2021.2 i starszych. Więcej informacji nt. temat tutaj.

Czy mogę skorzystać ze szkoleń z oprogramowania FME?

Oczywiście. Globema, jako autoryzowany Partner Safe Software jest uprawniona do przeprowadzania szkoleń i warsztatów z zakresu obsługi FME. Posiadamy certyfikowanych, doświadczonych ekspertów, którzy mogą przeprowadzić szkolenia standardowe – FME Desktop (na poziomie Basic oraz Advanced), FME Server oraz szkolenia autorskie i szkolenia dedykowane dla poszczególnych branż, technologii, rodzajów wykorzystywanych danych. Szkolenia dedykowane przygotowywane są bezpośrednio pod potrzeby uczestników, tak aby mogli jak najwięcej się nauczyć.

Ponadto w ostatnim czasie uruchomiliśmy kurs video – FME Desktop Basic e-learning, podczas którego poruszamy podstawowe oraz nieco bardziej zaawansowane zagadnienia związane z integracją, konwersją, transformacją i walidacją danych przy pomocy FME.

Pełną ofertę naszych szkoleń znajdziesz w zakładce Usługi -> Szkolenia. Jeśli zainteresowało Cię któreś ze szkoleń i chcesz wziąć w nich udział – zapraszamy to kontaktu.

Co obejmuje wsparcie techniczne producenta (AMC) oraz jaki jest jego koszt?

Wsparcie techniczne producenta (AMC) umożliwia:

  • Aktualizację oprogramowania do najnowszych wersji, od razu kiedy są udostępnione, a tym samym korzystanie z najnowszych możliwości
  • Zmianę rodzaju licencji, np. poprzez zmianę wersji FME Desktop Professional na wyższą lub zmianę licencji stanowiskowej na pływającą – dopłacając jedynie różnicę w cenie
  • Możliwość przenoszenia licencji na inne środowisko (np. w przypadku awarii lub zmiany sprzętu)
  • Możliwość dodawania kolejnych silników do FME Server lub kolejnych użytkowników do licencji pływającej FME Desktop
  • Dostęp do ekspertów FME, którzy mogą pomóc w procesie instalacji, konfiguracji, usterkach i kompatybilności wstecznej.

Koszt rocznego wsparcia technicznego wynosi 20% ceny podstawowej każdej z posiadanych licencji. Istnieje możliwość wykupienia AMC na kilka lat do przodu lub jedynie na kilka miesięcy (np. by zrównać ważność AMC dla wszystkich posiadanych w firmie licencji FME).

Czy mogę wypróbować Platformę FME za darmo?

Jak najbardziej. Każdy kto chce wypróbować możliwości FME (Desktop i/lub Server) może skorzystać z czasowej licencji trial, którą można pobrać z tej strony, a następnie postępować zgodnie z przesłaną instrukcją. W sytuacji kiedy potrzebna jest konkretna wersja FME (np. Esri, Database lub Smallworld) lub dodatkowe wtyczki (np. MapTextLabeller) – skontaktuj się z nami.

Ponadto Safe Software uruchomiło kilka programów umożliwiających korzystanie z darmowych licencji FME – w celach niekomercyjnych, do użytku domowego, w celach edukacyjnych, dla studentów, nauczycieli akademickich, absolwentów uczelni wyższych, czy w organizacjach non-profit. Więcej o tych programach znajdziesz na stronie producenta.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Napisz do nas!