Skip to main content

Rozwiązania no-code i low-code – dlaczego warto wykorzystać je w pracy z danymi?

By 31 lipca, 20241 sierpnia, 2024Integracja i przetwarzanie danych
No-code i low-code

Przetwarzanie, analiza i interpretacja danych są kluczowymi elementami sukcesu współczesnych firm. Tradycyjne podejście do pracy z danymi, oparte na programowaniu i skomplikowanych narzędziach analitycznych, wymaga od pracowników zaawansowanej wiedzy technicznej. Barierę wejścia skutecznie obniżają technologię low-code oraz no-code.

Z tego artykułu dowiesz się, czym się charakteryzują, jakie możliwości dają. Oraz z jakimi ograniczeniami się wiążą. Zacznijmy jednak od podstaw.

Czym jest technologia low-code oraz no-code?

Narzędzia low-code wykorzystują interfejsy graficzne, które minimalizują konieczność pisania kodu podczas tworzenia aplikacji, integracji i automatyzacji. Platformy no-code idą o krok dalej – całkowicie eliminują potrzebę napisania choćby linijki kodu. Cała praca odbywa się za pośrednictwem interfejsów typu “drag-and-drop” (przeciągnij i upuść) gdzie użytkownik korzysta z gotowych komponentów.

Historia low-code sięga lat 2000, kiedy to rozwijały się platformy szybkiego rozwoju aplikacji (RAD). Z czasem powstały specjalne platformy stworzone z myślą o wykorzystaniu technologii no-code i low-code. Dynamicznie zyskują na popularności w ostatnich latach, tylko w 2020 roku ich użycie wzrosło o 25%.

Obie technologie – low code i no code – mają zbliżony cel – obniżyć barierę wejścia i uprościć korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Jednak są pomiędzy nimi istotne różnice. Przyjrzyjmy się im bliżej:

  • Kodowanie – rozwiązania typu no-code są w stanie działać poprawnie bez napisania choćby linijki kodu.
  • Łatwość użycia – rozwiązania low-code wymagają przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu programowania. Dzięki temu bariera wejścia jest niższa w przypadku platform no-code.
  • Możliwości – funkcjonalność narzędzi no-code jest ograniczona do możliwości platformy. Narzędzia low-code często pozwalają tworzyć własne rozwiązania, poprzez dopisanie fragmentu kodu.
technologia low code i no code

Warto zaznaczyć, że platformy no-code często są wzbogacone o opcję pisania indywidualnego kodu. Dzięki temu mogą z nich korzystać zarówno początkujący, jak i doświadczeni użytkownicy.

Rozwiązania low-code i no-code w pracy z danymi

Technologie low-code i no-code wykorzystuje się do różnorodnych zadań. Przyśpieszają tworzenie oprogramowania, stron internetowych, integracji, aplikacji. W tym artykule skupimy się na pracy z danymi, ponieważ sposób zarządzania nimi ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie firmy.

Narzędzia no-code oraz low-code umożliwiają łatwą integrację danych pochodzących z różnych źródeł, takich jak systemy CRM, ERP, programy do faktur, pliki Excel. Odpowiadają one nie tylko za przesyłanie informacji z jednej aplikacji, do innej, ale także zapewniają ich walidację i transformację, co zwiększa jakość danych, eliminuje błędy ludzkie i ogranicza tworzenie się silosów.

Całością można łatwo zarządzać z poziomu interfejsu graficznego typu drag-and-drop. Wystarczy wybrać jeden z gotowych komponentów, a następnie go skonfigurować. Za pomocą reguł i workflow można ustawić np. automatyczną wysyłkę maili, generowanie faktur, tworzenie zadań, czy też aktualizację danych w systemie CRM.

Poniżej przykład, jak wygląda interfejs graficzny jednego z komponentów Platformy FME – FME Flow:

Interfejs FME Flow

Źródło: Safe Software

Ponadto platformy no-code/low-code są wzbogacone o gotowe szablony, które skracają czas potrzebny na konfigurację aplikacji. W ten sposób osoby bez doświadczenia programistycznego mogą korzystać z platform i wdrażać nowe scenariusze.

Natomiast platformy low-code mogą być rozszerzone o dodatkowe skrypty, które umożliwiają zaawansowaną automatyzację procesów i integracje niestandardowych źródeł danych.

Jakie są ograniczenia technologii low-code/no-code?

Mimo rosnącej popularności oraz użyteczności technologii no-code i low-code nadal istnieją pewne ograniczenia tych rozwiązań. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Ograniczenia platformy – korzystając z narzędzi no-code oraz low-code możesz poruszać się jedynie w obrębie przewidzianych przez twórców możliwości.
  • Zależność od dostawcy platformy – przejście z jednego programu no-code/low-code na inny wiąże się często z dużymi kosztami i koniecznością ręcznego przenoszenia danych.
Ograniczenia technologii low-code

Ponadto wiele ograniczeń technologii no-code/low-code wynika ze specyfiki danej platformy. Niektóre systemy mają problem ze skalowalnością. Przy setkach operacji wykonywanych jednocześnie przestają działać poprawnie, bo nie mają odpowiednich narzędzi do zarządzania priorytetami.

Dlaczego warto korzystać narzędzi low-code i no-code w pracy z danymi?

Rozwiązanie to jest wsparciem dla każdego, kto na co dzień pracuje z danymi. Z pomocą nowoczesnych platform, analitycy danych będą mogli bardziej efektywnie zarządzać informacjami.

Narzędzia no-code/low-code są wyposażone w gotowe komponenty i szablony, co pozwala szybko dostosowywać ich działanie do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. W ten sposób osoby decyzyjne zyskują dostęp do wysokiej jakości danych, przedstawionych w czytelny sposób, dzięki czemu łatwiej im podejmować decyzje.

Ważną, a często niedocenianą zaletą omawianych technologii jest wizualne modelowanie logiki biznesowej. Każdy proces w narzędziu no-code/low-code jest rozbity na małe kroki. W ten sposób zyskujesz wgląd w działania i kontrolę nad funkcjonowaniem firmy. Istotne są także kwestie bezpieczeństwa – platformy do przetwarzania danych, posiadają mechanizmy chroniące informacje przed wyciekiem i dostępem nieuprawnionych osób.

Jednocześnie narzędzia low-code i no-code pomagają zwiększyć efektywność pracowników, których codzienne obowiązki związane są z pracą z danymi. Przestaną oni tracić czas na ręczne wprowadzanie danych do systemów, manualną weryfikację informacji, czy też generowanie powtarzalnych wiadomości, a skupią się na kluczowych obowiązkach.

Jak rozpocząć pracę z platformami low-code/no-code?

Praca z platformami no-code i low-code zawsze powinna zacząć się od dwóch podstawowych kroków. Pierwszym jest analiza potrzeb i celów przedsiębiorstwa oraz określenie priorytetów. Dzięki temu skupisz się na kluczowych obszarach, co pozwoli uzyskać optymalne rezultaty.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej platformy no-code/low-code. Narzędzie powinno odpowiadać na twoje potrzeby – dlatego trudno wskazać konkretną aplikację. Najlepszym rozwiązaniem będzie to, które spełni Twoje wymagania.

Wdrożenie platform no-code/low-code przebiega w podobny sposób, jak implementacja integracji danych, o której przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów. Tutaj również warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy będą towarzyszyć Twojej firmie na każdym etapie implementacji.

Platforma FME – kompleksowe narzędzie no-code/low-code

Platforma FME jest doskonałym przykładem oprogramowania low-code/no-code. Integruje dane z ponad 450 źródeł. Obsługuje nie tylko klasyczne bazy danych, systemy ERP, czy też popularne formaty XML i CSV, ale także dane przestrzenne, dzięki czemu wykorzystasz potencjał Location Intelligence.

Dlaczego warto skorzystać z FME?

Wsparcie dla API oraz języków R i Python pozwala z kolei tworzyć własny kod. Dlatego FME łączy zalety oprogramowania no-code oraz low-code. Osoby “nietechniczne” mogą budować integracje za pomocą interfejsu drag-and-drop. Natomiast zaawansowani użytkownicy mogą rozszerzyć możliwości narzędzia poprzez napisanie własnych skryptów i integracji.

Platforma FME pozwala przekształcać dane – dostarcza gotowe transformery, które sprawdzą się w popularnych operacjach. Z pomocą skryptów zaplanujesz natomiast bardziej zaawansowane operacje.

FME dostarcza kompleksowe narzędzia do automatyzacji, ułatwiając realizację powtarzalnych zadań. A system do zarządzania priorytetami pozwala pracować bez zakłóceń, nawet przy dużym obciążeniu. Platforma działa też zgodnie z  najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Wykorzystuje m.in. system ról, szyfrowanie, komunikację z wykorzystaniem SSL.

Zapewniamy wsparcie na każdym etapie korzystania z platformy. Udostępniamy oprogramowanie w modelu abonamentowym oraz na licencji wieczystej. Dzięki temu możesz dostosować sposób płatności do potrzeb Twojego biznesu.

Te wszystkie korzyści sprawiają, że z oferowanych przez nas rozwiązań skorzystało już wielu klientów w Polsce i zagranicą, m.in.:

  • Visimind – zintegrowało dane w różnych formatach, z różnych źródeł, przy jednoczesnej walidacji danych. Zautomatyzowało powtarzalne zadania, takie jak generowanie raportów. Wykonanie jednego z kluczowych zadań zostało skrócone z 800 godzin, do 25 godzin. 
  • Visoro Group – zautomatyzowało procesy, które dotychczasowo były wykonywane ręcznie i zajmowały nawet 20 dni. Zdania, które wymagały zaangażowania kilku pracowników i zajmowały łącznie 25 godzin, zostały ograniczone do zaledwie 2 minut.
  • Grupa MTP – FME dostarczyło pracownikom dostęp do aktualnych danych. Program zapewnił automatyczny transfer z systemów ERP i CRM, został zintegrowany także ze starszymi wersjami baz danych.
  • Geopoz –  stworzyło model 3D Poznania oraz zintegrowało dane przestrzenne z różnych źródeł. Tylko podczas generowania budynków 3D przetworzono ponad 200 GB danych lidar i 2,5GB danych NMT. Przetwarzanie zbiorów danych zostało skrócone z 3-4 godzin do 30-40 minut. 
  • MPU Łódź – FME pozwoliło skrócić procesy związane z tworzeniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób dane przetwarzane są nawet 200x szybciej, a błędy ludzkie zostały wyeliminowane w niemal 100%. Uwolnione zasoby pozwoliły opracować nowe produkty, takie jak panel informacyjny stanu zagospodarowania przestrzennego.

To oczywiście tylko przykłady. Na co dzień pomagamy zarówno małym firmom, jak i wielkim przedsiębiorstwom wykorzystać potencjał danych dzięki technologi no-code i low-code. Więcej case study znajdziesz w zakładce historie klientów.

Podsumowanie

Platformy no-code/low-code ułatwiają firmom elastyczne zarządzanie danymi. Intuicyjne interfejsy drag-and-drop, gotowe scenariusze i prosta obsługa pozwalają samodzielnie tworzyć rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki nim organizacje efektywniej zarządzają informacjami, a pracownicy mogą skupić się na realizacji innych, kluczowych obowiązków.

Jeśli w technologiach no-code i low-code widzisz potencjał dla swojej firmy, skontaktuj się z nami. Skorzystaj z niezobowiązującej konsultacji, podczas której omówimy możliwość wykorzystania nowoczesnych narzędzi w Twojej firmie.