Skip to main content

ETL, ELT i Zero-ETL – poznaj podobieństwa i różnice. Zobacz, które rozwiązanie wybrać

By 26 sierpnia, 202428 sierpnia, 2024Integracja i przetwarzanie danych
ETL article

Przedsiębiorstwa niezależnie od wielkości przetwarzają i gromadzą dane. Jednak tylko dane dobrze zintegrowane, które są dalej wykorzystywane, niosą realną wartość. Dlatego też wdrożenie integracji jest niezbędne. W tym artykule omówimy 3 kluczowe metody integracji: ETL, ELT oraz Zero-ETL wraz z ich unikalnymi cechami oraz wadami i zaletami.

ETL, ELT, Zero-ETL – czym cechują się poszczególne podejścia?

ETL to akronim z angielskiego Extract, Transform, Load. Ten proces składa się z trzech głównych etapów:

  • Extract (ekstrakcja) – pozyskiwanie danych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, arkusze kalkulacyjne, zewnętrzne aplikacje.
  • Transform (transformacja) – przekształcanie danych w celu dopasowania ich do wymagań docelowego systemu. Może obejmować filtrowanie, czyszczenie, agregowanie oraz inne operacje mające na celu przygotowanie danych do ładowania.
  • Load (ładowanie) – przekazywanie przetworzonych danych do docelowego systemu, np. magazynu danych.

Alternatywne podejście, czyli ELT (Extract, Load, Transform) zamienia kolejnością dwa ostatnie etapy – ładowanie następuje przed transformacją. Pozwala to szybciej importować dane i dzięki temu ułatwia pracę z dużymi zbiorami.

Zmienianie kolejności realizacji zadań, to nie tylko detal – ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie systemu i sposób przechowywania danych. W ETL do nowej bazy trafiają przetworzone informacje, natomiast w ELT dane surowe, które następnie można przetwarzać.

Dzięki temu ELT zapewnia większą elastyczność w pracy z danymi, bo można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Natomiast ETL zwiększa czystość i jakość informacji, bo do nowej bazy trafiają przetworzone zasoby.

Które rozwiązanie wybrać? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu, teraz przyjrzymy się trzeciemu podejściu.

Zero-ETL – nowoczesne podejście do integracji danych

Zero-ETL opiera się na bezpośredniej integracji danych pomiędzy systemami, dzięki czemu możliwe jest automatyczne przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Proces transformacji jest pominięty (przekazywane są surowe dane) lub zautomatyzowany, dzięki platformom takim jak FME.

Podejście Zero-ETL pozwala integrować dane pomiędzy różnymi aplikacjami, z pominięciem hurtowni danych np. informacje z systemu CRM mogą trafiać bezpośrednio do ERP. Możliwa jest także synchronizacja dwustronna.

Jakie są cechy wspólne ETL, ELT i Zero-ETL?

Pomimo różnic w podejściu, wszystkie trzy metody mają wspólny cel: efektywną integrację danych pochodzących z różnych źródeł. Eliminują silosy danych, zwiększają dostępność informacji i usprawniają funkcjonowanie firmy. W ten sposób organizacja buduje przewagę konkurencyjną.

Różnice pomiędzy ETL, ELT i Zero-ETL

Wszystkie metody mają wspólny cel, jednak różne podejście wpływa na wydajność, skalowalność i wszechstronność integracji danych.

Wydajność i skalowalność

  • Procesy ETL mogą być czasochłonne, szczególnie przy dużych ilościach danych. Transformacja odbywa się przed przesłaniem danych do docelowego zbioru, co wymaga znaczących zasobów obliczeniowych. Tym większych, im bardziej skomplikowane operacje będą wykonywane.
  • ELT jest bardziej wydajne w kontekście ładowania dużych ilości danych, ponieważ transformacja jest wykonywana dopiero po załadowaniu danych.
  • Natomiast najbardziej efektywne jest podejście Zero-ETL – przetwarza dane w czasie rzeczywistym dzięki zautomatyzowanej transformacji (lub przesyłając surowe dane).

Kwestie wydajności wpływają także na skalowalność. Zero-ETL najłatwiej dostosowuje się do rosnących i zmieniających się wymagań organizacji.  Najtrudniejsze do skalowania jest tradycyjne podejście ETL.

Możliwości

  • ETL to wszechstronne narzędzie, jednocześnie wymaga odpowiedniego zaprojektowania transformacji. Ten proces jest tym bardziej złożony, im więcej typów danych jest przetwarzanych i im bardziej złożone operacje są wykonywane.
  • ELT przetwarza surowe dane, co pozwala wykorzystać nowoczesne techniki, takie jak AI i ML. Jednocześnie efektywność ELT zależy od wydajności platformy, na której będą znajdować się dane. Ta musi radzić sobie z dużymi ilościami informacji i zapewniać efektywne wykonywanie np. poleceń SQL.
  • Zero-ETL umożliwia szybkie integrowanie danych z różnych źródeł bez potrzeby ręcznego zarządzania procesami. Dodatkowo pozwala umieszczać informacje nie tylko w hurtowni danych, ale także synchronizować je bezpośrednio pomiędzy różnymi aplikacjami.

Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

ETL – zalety i wady

Kluczowa cecha ETL, czyli transformacja danych przed ich załadowaniem jest zarówno wadą, jak i zaletą. Do zalet tego rozwiązania zaliczamy wysoką jakość danych – te są ładowane po odpowiednim przetworzeniu. W ten sposób możesz wykorzystać zewnętrzne serwisy do przetwarzania danych, wykonując bardziej zaawansowane operacje.

Natomiast generuje to też problemy – większy czas przetwarzania utrudnia pracę z dużymi zbiorami danych. To szczególnie istotne w dynamicznych organizacjach, gdzie pracownicy potrzebują dostępu do bieżących danych.

Ponadto przygotowanie zaawansowanych transformacji wymaga wsparcia wykwalifikowanych specjalistów, którzy zrozumieją potrzeby biznesowe oraz zaprojektują operacje na danych.

ELT – zalety i wady

ELT wyróżnia się szybszym ładowaniem danych, co zwiększa zarówno efektywność procesu, jak i elastyczność danych. Te są poddawane transformacjom, dopiero po załadowaniu, więc można je przetwarzać na różne sposoby, w zależności od bieżących potrzeb.

Jednocześnie ten sposób pozwala w ograniczonym stopniu podnosić jakość danych poprzez np. walidację i deduplikację. Wymaga wdrożenia dodatkowych rozwiązań w systemie docelowym, co może komplikować pracę z danymi.

Dodatkowo większa ilość surowych danych sprawia, że koszty ich przechowywania rosną, co jest szczególnie istotne, w organizacjach przetwarzających duże zbiory. Dlatego w przypadku ELT niezbędna jest implementacja w systemie docelowym mechanizmów, które obsłużą surowe dane i pozwolą je efektywnie przetwarzać. Bez tego może dojść do chaosu spowodowanego zbyt dużą ilością danych, przez co będzie niezbędna większa przestrzeń do ich przechowywania, a koszty utrzymania infrastruktury wzrosną.

Istotny jest również wybór odpowiedniego systemu, bo wydajność tego rozwiązania zależy od platformy, w której będą znajdować się dane.

Zero-ETL zalety i wady

Zero-ETL wyróżnia się szybkością działania. Stosuje się tu nowoczesne automatyzacje, które wykonują operacje w czasie rzeczywistym. To znacząco redukuje błędy ludzkie. Ponadto wdrażanie Zero-ETL nie wymaga tradycyjnego programowania. Wykorzystuje się tu rozwiązania no-code i low-code, co zmniejsza koszty wdrożenia i zarządzania integracją.

Wadą tej technologii są ograniczone możliwości transformacji danych – nie sprawdzi się, gdy te muszą zostać przetworzone podczas integracji. Utrudnione jest także działanie mechanizmów podnoszenia jakości danych, takich jak walidacja, standaryzacja.

Zero-ETL z jednej strony pozwala ograniczać koszty (minimalizując koszty związane z utrzymaniem rozległej infrastruktury do przetwarzania i przechowywania danych), jednocześnie narzędzia do synchronizacji w czasie rzeczywistym mogą te koszty śrubować. Dlatego opłacalność tego rozwiązania zależy od indywidualnej sytuacji organizacji.

Które rozwiązanie wybrać – ETL, ELT, czy Zero-ETL?

ETL jest idealnym rozwiązaniem, gdy dane wymagają zaawansowanych operacji i trzeba je przetwarzać, przed załadowaniem do docelowego systemu. Oczywiście ETL wykorzystuje się także w mniej wymagających zadaniach np. do synchronizacji aplikacji z hurtownią danych.

Gdzie wykorzystywane jest ETL?

Metoda ETL została wykorzystana m.in. do stworzenia modelu 3D Poznania, gdzie integrowano dany m.in. z baz danych Oracle oraz PostegreSQL.

Gdzie wykorzystywane jest ELT?

ELT jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest praca z dużymi ilościami danych. Używa się ich m.in. do pracy z Big Data i chmurowymi hurtowniami danych. Wyróżniają się przede wszystkim szybszym ładowaniem danych, co ułatwia pracę z dużymi zbiorami. Podejście ELT może być wykorzystywane np. do przetwarzania logów dotyczących aktywności użytkowników w aplikacji, na stronie internetowej. Analitycy mogą je następnie przetwarzać za pomocą m.in. zapytań SQL.

Przekształcanie danych

Gdzie wykorzystywane jest Zero-ETL?

Z kolei Zero-ETL jest idealne dla organizacji, które potrzebują natychmiastowego dostępu do danych i automatyzacji procesów integracji. Wykorzystuje się je, gdy niezbędna jest ciągła synchronizacja pomiędzy różnymi źródłami.

Dużą przewagą Zero-ETL jest to, że nie wymaga tworzenia hurtowni danych. Informacje mogą być przekazywane bezpośrednio między np. systemem CRM i ERP, co zwiększa ich dostępność. W ten sposób możesz monitorować dane w czasie rzeczywistym i szybko reagować np. na awarie i zakłócenia.

Przekształcanie danych

Stwórz własny system integracji danych wykorzystujący ETL, ELT i Zero-ETL z pomocą FME

Opracowując integrację danych nie musisz wybierać pomiędzy ETL, ELT i Zero-ETL. Każda organizacja może korzystać ze wszystkich tych rozwiązań, tworząc spójny system integracji, dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Platforma FME wspiera wszystkie opisane koncepcje, dzięki czemu staje się sercem integracji danych organizacji. Poniżej przedstawiamy jej najważniejsze funkcje:

Ekstrakcja danych

Za pomocą FME pobierzesz dane z ponad 450 różnych źródeł, a wsparcie dla API, Pythona i R pozwala tworzyć niestandardowe połączenia.

Transformacja

W FME za pomocą wizualnego edytora stworzysz zarówno podstawowe, jak i zaawansowane operacje na danych m.in. modyfikację i walidację. Przepływami zarządzasz za pomocą graficznego edytora drag-and-drop.

Automatyzacja procesów

FME pozwala przesyłać informacje nie tylko do hurtowni danych, ale bezpośrednio pomiędzy różnymi aplikacjami. Dzięki automatyzacji procesów zapewnisz synchronizację real-time wdrażając podejście Zero-ETL.

Jeśli zależy Ci na pracy z surowymi danymi, to Platforma FME posiada narzędzia przeznaczone specjalnie do tego celu.. Zapewnia wsparcie m.in. dla danych przestrzennych, co pozwala wykorzystać Location Intelligence, czego przykładem jest historia naszego klienta – Visimind.

Jeśli interesuje Cię wdrożenie nowoczesnych rozwiązań do integracji danych w Twojej organizacji, to skontaktuj się z nami. Razem opracujemy strategię, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby, dzięki czemu wykorzystasz potencjał danych, przetwarzanych w Twojej firmie.