Skip to main content

FME Form zyskuje nowy wygląd – zobacz, co się zmieniło i jak te zmiany pomogą Ci w pracy z danymi

By 17 maja, 202429 maja, 2024Aktualności / Nowości FME
Nowe ikony w FME (1)

Niedawno informowaliśmy o nowym wydaniu platformy FME – 2024.0. Tymczasem gruntowną przemianę przeszedł też interfejs FME Form – środowisko pracy każdego użytkownika FME. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o szczegółach zmian.

Zmiany w FME Form podążają za wprowadzonymi już wcześniej usprawnieniami w FME Flow, co ma pomóc użytkownikom szybciej odnaleźć się w środowisku pracy, gdy poruszają się pomiędzy FME Flow i FME Form. Twórcy systemu postawili na wizualny minimalizm i łatwość użycia, upraszczając wiele elementów interfejsu. Choć mogą wydawać się czysto estetyczne, zmiany w wyglądzie FME Form wynikają z filozofii Safe Software, w której potrzeby klienta są stawiane na pierwszym miejscu. Oprogramowanie stało się więc jeszcze przyjemniejsze w użyciu i pomaga tworzyć przestrzenie robocze, które są bardziej uporządkowane i estetyczne, a dzięki temu poprawia jakość i wydajność pracy.

Co dokładnie zmieniło się w FME Form? Przyjrzyjmy się szczegółom:

Nowe ikony dla większej wygody pracy

Zmiany w systemie wizualnym są wynikiem szerokiego audytu dotychczas używanych ikon oraz odpowiedzią na głosy użytkowników. Nowy system ma pomóc bardziej skupić się na pracy i podnieść jej wydajność. Kolory ikon wskazują na możliwą kolejną czynność na każdym etapie pracy. Oprócz kolorów, zmienił się też sam wygląd ikon. Oto kilka przykładów zmian:

  • Ikony nawigacyjne są czerwone tylko wtedy, gdy reprezentują niekompletny transformer lub parametr.
  • Ikony paska narzędzi są zielone tylko wtedy, gdy reprezentują uruchomioną translację danych.
  • Czerwona ikona ostrzeżenia pojawia się tylko w przypadku niekompletnych transformerów.

Minimalistyczny design dla lepszych efektów pracy

Zaokrąglone kształty elementów czy zharmonizowana paleta kolorów – to wszystko daje poczucie spokoju, który pomaga skupić się na pracy. Ta filozofia minimalistycznego, a jednak wydajnego designu sprawi, że sam proces pracy będzie co najmniej tak samo satysfakcjonujący, jak efekty osiągnięte z przeprojektowanym narzędziem.

Zupełnie nowy wygląd, ale z zachowaniem tego, co działało dobrze

Wsłuchując się w potrzeby użytkowników, twórcy FME wprowadzili zmiany, które mają ułatwić i uprzyjemnić pracę z platformą. Zmiany są duże, ale wiele elementów pozostało niezmienionych w myśl zasady, że jeśli coś działa dobrze, nie ma potrzeby wprowadzania zmian. Użytkownicy przyzwyczajeni do dotychczasowego sposobu pracy z FME nie będą rozczarowani i odnajdą swoje ulubione funkcje.

Co pozostało bez zmian?

  • Podstawowa semantyka kolorów, która stała się nieodłącznym elementem pracy z platformą FME – esencja FME pozostała niezmieniona.
  • Semantyczne użycie koloru w przestrzeniach roboczych i ikonach. W przypadku niekompletnych obiektów lub parametrów nadal używamy koloru czerwonego.
  • Kolory z tej samej rodziny co poprzednio dla różnych obiektów w obszarze roboczym. Dzięki temu obecni użytkownicy nie muszą ponownie uczyć się, co reprezentuje każdy obiekt.
  • Symbole reprezentujące różne koncepcje i działania, o ile nie powodują one niespójności z resztą ikon.

To już wszystko!

Zachęcamy do wypróbowania FME Form w nowej odsłonie. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.