Skip to main content

Model subskrypcyjny, uproszczone licencjonowanie, bardziej przyjazny design – co nowego w FME i Safe Software?

By 24 kwietnia, 2023Aktualności / Nowości FME
Rebranding FME

Kwiecień 2023 przyniósł prawdziwą rewolucję w Safe Software. Po 30 latach na rynku, zarówno sama firma, jak i jej flagowy produkt – Platforma FME – przeszły gruntowną przemianę i ukazały się w zupełnie nowej odsłonie.

Rebranding założyciele Safe Software motywują chęcią dopasowania wizerunku Safe do tego, w co na przestrzeni lat wyewoluowała Platforma FME, która przeszła długą drogę od niszowego rozwiązania do pozyskiwania i przetwarzania danych do wielofunkcyjnego, wszechstronnego rozwiązania typu low-code, służącego integracji przedsiębiorstw. Obecnie oferuje niemal nieskończone możliwości zastosowania i sprawdzi się w organizacjach każdej wielkości ze wszystkich branż.

Jeśli chcielibyśmy podsumować tę metamorfozę w kilku słowach, to byłyby to: prostota i nastawienie na potrzeby klientów.

Safe Software doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że klienci nie poszukują już po prostu systemów, a sposobów na rozwiązanie konkretnych problemów i oczekują w tym wsparcia partnera biznesowego – takiego, jak Safe Software. Nowy wizerunek i inne zmiany, które za nim idą, mają podkreślać to nastawienie.

Zobaczmy, jakie nowości przygotowało dla nas Safe Software!

Prostota i przejrzystość – nowa odsłona graficzna

Choć wszyscy przyzwyczailiśmy się do charakterystycznych barw i logo FME, prostota i przejrzystość nowej, odświeżonej szaty graficznej stron www i logotypu ma podkreślić nowe podejście, jakie przyjęło Safe Software. Serwisy internetowe: safe.com (na którym dowiemy się wszystkiego o firmie) i fme.safe.com (źródło wiedzy o produktach) zyskały nowy wygląd.

Przejrzystość, żywa kolorystyka, design przyjazny dla użytkownika i treści przekazane o wiele prostszym językiem jeszcze potęgują przekaz na temat roli, jaką Safe chce pełnić w swojej branży i wobec swoich klientów.

Nowe nazwy i porządek z edycjami

Jak już wspomnieliśmy, kluczem do przemiany Safe Software jest prostota i nastawienie na użytkownika, dlatego Safe wprowadza bardziej przyjazne nazwy swoich produktów. Dotychczasowe: FME Desktop, FME Server, and FME Cloud ustąpią miejsca odpowiednio: FME Form, FME Flow i FME Flow Hosted.

FME licencje

Firma postanowiła też uprościć ofertę i zmniejszyć liczbę dostępnych wersji Platformy. Licencje typu Smallworld, ESRI czy Database nie będą już dostępne. Zastąpi ją jedna wersja FME Form, która posiada wszystkie możliwości najwyższej poprzednio dostępnej wersji.

Ponadto nie trzeba będzie już wybierać pomiędzy licencjami stanowiskowymi (fixed) oraz licencjami pływającymi (floating) – obowiązywał będzie jeden rodzaj licencji.

Zmiany te będą dotyczyły wydania FME:23 i nowszych. Starsze wersje zostaną zachowane w dotychczasowej formie – pod starymi nazwami i z podziałem na poszczególne wersje.

Bardziej elastyczne podejście – model subskrypcyjny

Safe Software chcąc umożliwić użytkownikom jak największą elastyczność, zdecydowało się rozwijać, dostępne od pewnego czasu, modele subskrypcyjne. Taki sposób licencjonowania daje jeszcze większą swobodę w dopasowywaniu komponentów Platformy FME do potrzeb biznesowych firmy czy instytucji, a tym samym umożliwia dostarczenie kompleksowego rozwiązania do pracy z danymi.

Spośród dostępnych modeli cenowych możemy wyróżnić subskrypcje branżowe skierowane m.in. do urzędów administracji publicznej, lotnisk i portów lotniczych, małych firm z sektora mediów (utilities), subskrypcję edukacyjną oraz najbardziej elastyczny model, który można dopasować do każdego biznesu – Enterprise Subscription.

Nowy cennik usług

Od 1 maja 2023 Safe Software wprowadza też nowy cennik dotyczący zarówno licencji, jak i AMC (wsparcia technicznego producenta). Firma zapewnia, że nie zapomina o dotychczasowych klientach, którzy będą mogli przejść na nowy typ licencji na atrakcyjnych warunkach, a każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat nowego modelu licencjonowania i cennika – sprawdź poniżej najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami.

Co jeszcze warto wiedzieć o Platformie FME w nowej odsłonie? Q&A

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nowej Platformy FME.

Czy podstawowa funkcjonalność Platformy FME się zmieniła?

Nie, główne funkcjonalności Platformy FME, a tym samym jej poszczególnych komponentów – FME Form oraz FME Flow są takie same jak w przypadku odpowiadających im wcześniej FME Desktop oraz FME Server. Podstawową funkcją FME pozostaje sprawna i wydajna integracja danych i procesów bez konieczności kodowania.

Co się stało z poszczególnymi wersjami FME, tj. FME Desktop Database Edition lub FME Desktop Smallword Edition?

Oferta produktowa została uproszczona i teraz dostępna jest jedna wersja – FME Form (wcześniej FME Desktop), która zawiera wszystkie opcje i udogodnienia, jakie wcześniej zawierała najwyższa dostępna wersja licencji (czyli FME Desktop Smallworld Edition). To szczególnie korzystna zmiana dla tych, którzy wcześniej korzystali z niższych wersji licencji.

Czy komponenty poprzednich wydań Platformy FME (np. 2022 lub 2021) również uległy zmianie?

Wszystkie poprzednie wersje FME Desktop, Server, Cloud itp. będą zachowane i obsługiwane z użyciem ich oryginalnych nazw. Nowe nazewnictwo będzie stosowane dla komponentów FME 23.0 i każdego kolejnego wydania.

Czy FME Form będzie dostępne w wersji pływającej?

Ze względu na uproszczenie oferty produktowej i modelu licencjonowania, nie ma rozróżnienia na licencję stanowiskową (fixed) oraz licencję pływającą (floating). Jednak Producent umożliwia instalację FME Form na serwerze licencyjnym. Koszt licencji w obu wariantach jest taki sam.

Czy do FME Flow mogę dokupić kolejny silnik obliczeniowy?

Tak, istnieje możliwość dokupienia kolejnego silnika obliczeniowego do FME Flow. Można również rozważyć skorzystanie z bardziej elastycznego podejścia, jakim jest wykupienie czasu pracy FME Flow, tzw. CPU Time. W przypadku zainteresowania tą opcją, prosimy o kontakt pod adresem fme@globema.pl

Posiadam kilka licencji FME zakupionych w przeszłości. Czy jeśli przedłużę lub odnowię dla nich wsparcie techniczne AMC, będę płacić według nowego cennika?

Nie, w przypadku klientów posiadających już licencje FME, koszt AMC nie ulega zmianie i będzie liczony na podstawie poprzedniego cennika.

Czy posiadając już aktywne licencje FME zakupione w przeszłości, mogę przejść na FME Form i FME Flow? Jaki jest koszt?

Obecni użytkownicy FME będą mogli, bez dodatkowych kosztów, przejść na licencję FME Form oraz FME Flow. Koszt odnowienia wsparcia (AMC) dla zaktualizowanych wersji nadal będzie liczony według poprzedniego cennika.

Czy jeśli zechcę za jakiś czas zwiększyć liczbę posiadanych licencji (np. dokupić dodatkowe licencje równoległe lub silniki obliczeniowe), będzie mnie obowiązywał nowy cennik?

W przypadku zakupu dodatkowych licencji FME po 30 kwietnia 2023 r. wszystkie zamówienia będą realizowane zgodnie z nowym cennikiem i nowym modelem licencyjnym. Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz zwiększyć liczbę posiadanych licencji, skontaktuj się z nami przed 28 kwietnia pod adresem fme@globema.pl. Dzięki temu będziemy mogli dostarczyć licencje FME według poprzedniego cennika.

Chcę przejść z licencji wieczystych na model subskrypcyjny. Jakie kroki muszę podjąć?

Cieszymy się, że chcesz skorzystać z bardziej elastycznej formy licencjonowania FME. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem fme@globema.pl, umówimy się z Tobą na spotkanie i opowiemy, jakie kroki będzie trzeba podjąć. Wraz z Safe Software elastycznie podejdziemy do Twoich potrzeb i z pewnością znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. 

Czy jako nowy użytkownik FME będę mieć możliwość korzystania z poprzednich wersji, tj. FME Desktop lub Server w wersji 2022.1 lub starszych?

Nowi użytkownicy nie będą mieli możliwości zakupu poprzednich wersji FME po starych cenach. Wszystkie zamówienia złożone po 30 kwietnia 2023 r. będą realizowane zgodnie z nowo obowiązującym cennikiem oraz nowym modelem licencyjnym. Nie dotyczy to tych ofert i zamówień, które są już z nami procedowane.

Masz więcej pytań dotyczących nowej odsłony Platformy FME, skontaktuj się z nami!