Skip to main content

Jak zostać specjalistą/ką GIS – 11 najbardziej poszukiwanych umiejętności w 2023 roku

specjalista-ka-gis

Systemy GIS powstały początkowo z myślą o wsparciu geografów i kartografów w pracach związanych z mapowaniem i pracami pomiarowymi. Obecnie jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze.

Specjaliści GIS, dzięki analizie i wizualizacji zebranych danych dostarczają cennej wiedzy, która jest wykorzystana w strategicznych działaniach firm i organizacji.

Beneficjenci tych analiz mogą wykorzystać wiedzę płynącą z danych przestrzennych do lepszego zrozumienia różnego rodzaju wzorców i zależności. Systemy GIS są wykorzystywane do tak różnych celów jak śledzenie ruchów dzikich zwierząt, mapowanie zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne czy budownictwo mieszkalne, wyszukiwanie najlepszych tras dostawy towarów i śledzenie trendów zakupowych w wybranej dzielnicy czy mieście na potrzeby planowanej kampanii marketingowej. Cały czas znajdywane są nowe zastosowania danych przestrzennych – przede wszystkim w biznesie.

GIS

Oznacza to, że również zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki z tej dziedziny rośnie.
Jakimi umiejętnościami warto się wykazać, jakie programy znać i co jeszcze jest niezbędne, aby zostać poszukiwanym na rynku specjalistą lub specjalistką w dziedzinie GIS? Zobaczmy!

1. Poznaj najbardziej popularne programy GIS

Oferta systemów GIS jest bardzo szeroka. Różnią się językiem programowania, z wykorzystaniem którego zostały zbudowane (wśród najpopularniejszych trzeba wymienić język C++, JAVA i .NET). Różnią się też przeznaczeniem i dostępnymi funkcjami. Znajdziemy systemy GIS zbudowane przede wszystkim z myślą o organizacjach pozarządowych, dużych firmach komercyjnych, agencjach rządowych czy przeznaczone do tworzenia analiz środowiskowych, biznesowych, itp.
W każdej z tych kategorii znajdziemy zarówno programy odpłatne, jak i wolno dostępne (typu open source).

Warto poznać więcej niż jeden, aby przekonać się, który jest najlepiej dopasowany do zadania, które wykonujesz. Na pewno będzie to też atut na rynku pracy – pracodawcy często poszukują specjalistów potrafiących obsługiwać kilka różnych narzędzi.

Bez względu na to, na jakie oprogramowanie się zdecydujesz, w Internecie dostępnych jest wiele kursów (darmowych lub płatnych), które pomogą Ci się zapoznać z tajnikami obsługi wybranych narzędzi. Warto pomyśleć też o oficjalnych certyfikatach potwierdzających zdobyte umiejętności.

formaty-gis

2. Poznaj różne formaty plików

Pracę specjalisty czy specjalistki GIS cechuje duża różnorodność. Różne projekty będą często wymagały pracy z zupełnie innymi formatami danych pochodzącymi z wielu źródeł. Mogą to być pliki wektorowe, bazy danych, zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, dane LiDAR, IoT, BIM, usługi chmurowe. Warto więc zapoznać z nimi zawczasu, aby być przygotowanym/ną na każdą ewentualność.

3. Zdobądź umiejętność wizualizacji przestrzennych zestawów danych

Przedstawianie danych na mapach czy tworzenie modeli 3D to to, co najbardziej kojarzy się z pracą specjalisty GIS. Tutaj nie obędzie się bez znajomości układów współrzędnych i wiedzy o ich wpływie na dokładność danych.

Warto zapoznać się też z programami do tworzenia map i modeli 3D.

Program do tworzenia map i modeli 3d

4. Poznaj platformy integracji danych

Platformy do integracji danych pozwolą zaoszczędzić Ci czasu i pracy. Służą do automatycznego konwertowania danych na inne formaty, sprawdzania ich jakości i przeprowadzania walidacji czy przekształcania modeli danych. To z tego powodu takie platformy, jak na przykład FME często są wymieniane wśród technologii poszukiwanych u specjalistów GIS.

5. Naucz się analizować dane przestrzenne i tworzyć wizualizacje oraz raporty

Częścią twojej pracy jako specjalisty czy specjalistki GIS będzie analizowanie danych mające na celu pomoc w podejmowaniu decyzji – operacyjnych i strategicznych. Bardzo istotne jest więc tworzenie przejrzystych wizualizacji danych i raportów – zrozumiałych dla decydentów, Oprogramowanie typu Business Intelligence wspomoże Cię w tych zadaniach.

6. Naucz się kodować i pracować z bazami danych

Co? Jesteś specjalistą/ką GIS, a nie programistą czy programistką. Wiele rozwiązań jest promowanych jako no-code, dlaczego więc masz się uczyć programowania? Spokojnie, nie musisz od razu być mistrzem/ mistrzynią w tej dziedzinie, ale na pewno przyjdzie taki dzień, w którym będziesz musiał/a napisać kilka linijek kodu – bo tak będzie łatwiej i szybciej. Być może zechcesz zautomatyzować jakiś proces czy przeprowadzić złożoną analizę danych.

Warto więc być na to przygotowanym i poznać przynajmniej podstawy języków programowania w konkretnych zastosowaniach. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych w kontekście GIS jest Python. Język ten jest często wykorzystywany do zarządzania bazami danych, w oprogramowaniu GIS czy platformach integracyjnych. Popularne relacyjne bazy danych, z którymi warto się oswoić to PostgreSQL, SQLite, czy SQL Server. JavaScript przyda się do tworzenia interfejsów i pracy z API, a HTML i XML wykorzystasz do tworzenia aplikacji webowych.

kodowanie

Technologie i co dalej?

Omówiliśmy zestaw umiejętności technicznych i narzędzi, które są niezbędne w pracy specjalisty czy specjalistki GIS, ale to jeszcze nie wszystko. Pozostaje jeszcze zestaw cech i umiejętności trudniejszych do zmierzenia, ale niezbędnych, aby odnaleźć się w tym zawodzie. Jakich? Przekonajmy się.

7. Umiejętność rozwiązywania problemów i nie tylko

Specjaliści GIS pracują na styku analizy danych, programowania i kartografii. Czerpiąc z wszystkich tych dziedzin działają, aby rozwiązać jakiś konkretny problem, dlatego powinni cechować właśnie takim nastawieniem – nakierunkowanym na rozwiązania. Naturalnie powinni więc mieć też zdolności analityczne i być kreatywni. Praca z danymi wymaga też, aby byli dokładni i przywiązywali wagę do szczegółów.

8. Dobra komunikacja i współpraca w zespole

Projekty GIS wymagają pracy w multidyscyplinarnych zespołach. Kluczowa jest tu więc umiejętność współpracy i przejrzysta, dobra komunikacja. Wszyscy uczestnicy projektu – włącznie z klientem, powinni być zawsze dobrze poinformowani o postępie prac.

9. Dobra organizacja i umiejętność zarządzania projektami

W pracy nad projektami GIS bardzo istotna jest też dobra organizacja – szczególnie jeśli są one bardziej złożone lub praca toczy się nad kilkoma projektami jednocześnie. Trzeba dbać o dotrzymywanie terminów, przypisywanie zadań do osób i inne działania administracyjne.

Ważna jest też dbałość o wykorzystywane w pracy materiały i dane, które powinny być dobrze „poukładane”, aby były łatwo dostępne do wykorzystania w kolejnych projektach.

10. Chęć do ciągłej nauki i rozwoju

Branża GIS cały czas się rozwija, a analiza danych przestrzennych znajduje coraz to nowsze zastosowania. Aby odnosić sukcesy w swoim zawodzie, specjaliści GIS powinni podążać za tym trendem – być otwarci na ciągłą zmianę i chcieć uczyć się nowych rzeczy. Co nie mniej ważne powinni też przygotować się na oduczanie się starych, wyuczonych wcześniej umiejętności, które być może już nie przystają do aktualnych wymagań jakie stawia rynek GIS.

rozwoj

11. Umiejętności sprzedażowe i komunikacyjne

Trochę umiejętności sprzedażowych przyda się w każdej pracy – chodzi przecież o przekonanie kogoś do swojego pomysłu.

W przypadku projektów GIS-owych jest to tym bardziej prawdziwe, że często początkowe zapytanie, z którym przychodzi klient jest zupełnie niedopasowane do jego faktycznych potrzeb. Twoim zadaniem jako specjalisty GIS jest umiejętne rozpoznanie tematu i zaproponowanie najkorzystniejszego rozwiązania. Przyda się tu, nieco zapomniana już, umiejętność rozmowy – czy to osobiście, czy przez telefon, dzięki której szybciej dotrzesz do sedna problemu.

Jak widzisz, zawód specjalisty GIS wymaga szerokiego wachlarza umiejętności technicznych – jak obsługa systemów GIS, programowanie, obsługa baz danych – jak i umiejętności związanych z tworzeniem przejrzystych raportów i podsumowań przeznaczonych dla decydentów czy też innych członków zespołu projektowego.

Specjalista GIS powinien mieć też rozwinięte umiejętności komunikacyjne i organizacyjne, aby z łatwością zarządzać pracami, w często wieloosobowym i multidyscyplinarnym zespole.

Jeśli czytając ten artykuł pomyślałeś/łaś, że dobrze odnalazł/a byś się w takiej pracy, ale brakuje Ci niektórych z wymienionych umiejętności technicznych, zachęcamy do poszukania odpowiedniego szkolenia dla siebie, które pozwoli Ci podnieść kwalifikacje i stać się poszukiwanym kandydatem lub kandydatką na rynku pracy.  

Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą szkoleniową z zakresu platformy do integracji danych FME