Skip to main content

Ważne zmiany w FME – koniec wsparcia dla FME w wersji 32-bit

By 14 lutego, 20221 marca, 2022Aktualności / Nowości FME
koniec wsparcia dla FME w wersji 32-bit

Używasz FME w wersji 32-bit? Przygotuj się na zmiany: od marca 2022 FME będzie wydawane tylko w wersji 64-bit. Edycja FME 2021.2, z listopada 2021, będzie ostatnią wydaną w dwóch wersjach – 32 i 64-bitowej.

Co dalej z wersją 32-bit?

Aby zagwarantować stabilność wersji 32-bitowej, producent nadal będzie wdrażać niektóre kluczowe poprawki.

Niemniej, jak podaje Safe Software, ponieważ dostawcy aplikacji współpracujących z FME odchodzą stopniowo od wersji 32-bitowych oprogramowania, a co za tym idzie, nie dostarczają dla nich wsparcia, oni również, jako twórcy FME, nie są w stanie zagwarantować pełnego bezpieczeństwa 32-bitowej wersji swojej platformy.

Zapewniają jednak, że choć wiele formatów danych wymaga wykorzystania 32-bitowej architektury oprogramowania, dla większości z nich istnieją już odpowiedniki w wersji 64-bitowej.

Do marca 2026 Safe Software będzie dostarczać wsparcie wersji 32-bit swojej platformy dla narzędzi FME wydanych w poprzednich latach, ale nie będzie wdrażać żadnych nowych funkcjonalności i aktualizacji. Zmiany dotyczą zarówno FME Server, jak i FME Desktop.

Co to oznacza dla użytkowników?

Użytkownicy wersji 32-bitowej mają dwa wyjścia:

1

Pozostanie przy dotychczas używanej wersji FME

Oznacza to jednak, że nie będą mogli korzystać z najnowszych funkcjonalności, a od marca 2026 stracą wsparcie Safe Software dla swojego oprogramowania. Może się to przełożyć nie tylko na ograniczoną wygodę, ale przede wszystkim na mniejsze bezpieczeństwo użytkowania aplikacji.
2

Przejście na 64-bitową wersję FME (i aplikacji, które z nim współpracują)

To rekomendowane podejście, które pozwoli na korzystanie ze wszystkich nowo wprowadzanych przez Safe Software funkcjonalności, bez obaw o bezpieczeństwo oprogramowania i kompatybilność z wtyczkami oraz aplikacjami, z którymi współpracujesz.

Używasz FME w wersji 32-bit? Nie masz pewności co zrobić dalej i co stanie się z Twoją licencją?