API, czyli interfejs programowania aplikacji, pozwala integrować systemy z usługami i systemami firm trzecich, dzięki temu firmy nie muszą za każdym razem tworzyć własnych rozwiązań od podstaw. API szybko przeszło drogę od niszowego rozwiązania tworzonego przez kilku dużych rynkowych graczy do powszechnie wykorzystywanego narzędzia, które rewolucjonizuje rynek usług. Warto więc zdobyć podstawową wiedzę na ten temat.
Czego dowiesz się z artykułu?
Czym są API i dlaczego są tak popularne?
API (Application Programming Interface) to rodzaj oprogramowania, które stanowi połączenie pomiędzy różnymi niezależnymi systemami i oprogramowaniem. API stanowią łącznik pomiędzy nimi i podstawowy punkt interakcji, ułatwiają oprogramowaniu wzajemne udostępnianie danych i usług do różnych celów w stabilny i bezpieczny sposób.
Bez API dla swojego oprogramowania lub usługi, firmy nie mogłyby zintegrować usług ze swoimi systemami biznesowymi, ani z usługami firm trzecich, a więc byłyby one praktycznie niemożliwe do wykorzystania. API tworzą ogromne możliwości wymiany danych i integracji rozwiązań, dzięki temu stwarza nowe okazje do ich wykorzystania i rozwoju.
Jeszcze niedawno API były niszową technologią, tworzoną przez garstkę firm – pionierów w tej dziedzinie – jak Google, AWS czy Salesforce. Jednak ze względu na możliwości, jakie daje i fakt, że nowe technologie są wykorzystywane na szeroką skalę niemal w każdej branży i dziedzinie życia, API szybko wyszły z niszy. Obecnie prawie niezauważone działają w tle większości aplikacji wykorzystywanych na co dzień. Powszechne zastosowanie API zupełnie zmieniło sposób dostarczania i korzystania z usług.
Łatwość i bezpieczeństwo podłączenia poprzez API daje ogromne możliwości innowacji i przyspiesza rozwój nowoczesnych usług. Wszechobecne telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne idealnie pasują do struktury API opartej o usługi. Dodatkowo wzmacniają rozwój interfejsów programowania aplikacji, jak i rynku usług, które mogą być dostarczane za ich pośrednictwem.
Coraz więcej firm i organizacji polega też na przetwarzaniu danych w chmurze (cloud computing) i infrastrukturze chmurowej. Rozwiązania API niesamowicie ułatwiają cały proces przenoszenia danych do chmury. Są niezbędne zarówno do początkowej migracji danych, jak i później – do ciągłej integracji z systemami.
Z punktu widzenia użytkownika końcowego Interfejsy API pozwalają na szybki i bezpieczny dostęp do usługi, z jakiej chcemy skorzystać. Z punktu widzenia klientów i partnerów biznesowych API to bezpieczny i stabilny sposób na korzystanie z zasobów innych firm.
API mogą przynieść ogromne korzyści również w działaniach zakrojonych na znacznie mniejszą skalę. W sytuacji, gdy w pełni funkcjonalne i skalowalne API można stworzyć w czasie krótszym niż jeden dzień, organizacjom opłaca się czasem wykorzystać API, które pozwoli zmodernizować i połączyć rozproszone starsze systemy w ramach jednego interfejsu – nawet na potrzeby tylko jednego projektu.
Obecnie na rynku panuje tak silna konkurencja, że wykorzystanie API nie jest tylko kwestią dostarczania usług wygodniej. „Być albo nie być” wielu organizacji może zależeć od tego, jak użyteczne i intuicyjne w użyciu będzie ich API. Firmy, które przyjęły podejście API-first, jak Salesforce, e-bay czy Amazon zupełnie odmieniły rynek usług.
Komponenty API
- Komponentu służącego do zarządzania bezpieczeństwem API
- Interfejsu (zasobów, metod itp.)
- Logiki biznesowej związanej wykorzystaniem każdego zasobu.
Istnieją również inne ważne elementy, takie jak monitoring, analityka i ochrona przed zagrożeniami. Jednak, w przypadku małych API, nie są one konieczne do tworzenia tego typu interfejsów.
Gdzie szukać i testować API?
- Rapidapi.com – jeden z największych serwisów gromadzących API – ma ich w swoich zasobach ponad 30 000. Z Rapidapi.com korzysta ponad 3 miliony deweloperów do wyszukiwania, testowania i łączenia się z API.
- Postman API Platform – platforma do budowania, korzystania z i testowania API. Ułatwia współpracę, dzięki czemu pozwala tworzyć API jeszcze szybciej.
Wybierając gotowe API możemy kierować się branżą, w jakiej chcemy takie API wykorzystać, albo rodzajem użytkownika. W wymienionych serwisach znajdziemy również narzędzia do testowania API i sprawdzimy w paru prostych krokach, czy nasze połączenie będzie działać.
W jaki sposób migrować dane przy pomocy API
Migracja danych między systemami może być jednym z najtrudniejszych etapów integracji systemów i bardzo złożonym procesem. Największym wyzwaniem i czynnikiem, który ma największy wpływ na powodzenie tego procesu, jest dobre zrozumienie modeli danych, niezbędne, aby stworzyć właściwy model ich mapowania.
Na szczęście, jeśli wspomożemy się elastycznymi narzędziami do przetwarzania danych, kolejny krok – właściwa migracja danych – jest dość prosty, a stworzony proces jest powtarzalny i można go wykorzystywać wielokrotnie przy okazji kolejnych migracji.
Proces migracji danych jest ustrukturyzowany i można w nim wyróżnić kilka podstawowych kroków:
Rozwiązania i narzędzia do migracji danych
Jak w przypadku wszelkich rozwiązań IT, również w przypadku narzędzi do migracji danych mamy do dyspozycji dość dużą różnorodność rozwiązań. Dzielą się one na dwie zasadnicze grupy narzędzi do integracji danych z API:
1. Rozwiązania Point-to-Point
Czyli tak zwane rozwiązania „od punktu do punktu”, które pomagają rozwiązać jeden konkretny problem w integracji na jednym konkretnym elemencie tego procesu. Choć większość rozwiązań na rynku to właśnie te oferujące integrację point-to-point, to wiążą się one z wieloma ograniczeniami i choć na początku wydają się najlepsze ze względu na prostotę, szybki efekt i krótki proces wdrożenia użytkowników do pracy, to w miarę upływu czasu stają się mało opłacalne. Rozwiązania typu point-to-point mają swoje ograniczenia:
- Ograniczone możliwości przetwarzania danych – element przetwarzający dane jest często scalony trwale z konektorem, przez co jeśli zechcemy przekształcić dane w mniej standardowy sposób, potrzebne będą zmiany w kodzie.
- Początkowo rozwiązanie point-to-point (ze względu na prostotę) wabi niskimi kosztami utrzymania, ale w miarę dodawania takich jednorazowych, punktowych integracji, które zaczynają się kumulować, system staje się niezwykle złożony i chaotyczny, a więc trudny do monitorowania i utrzymania.
- Rozwiązania tego typu są jednorazowe również ze względu na ich logikę, wprowadzone w jednym miejscu, nie dadzą się zastosować podczas innych integracji, a więc to, że np. użytkownicy nauczyli się sposobu działania jednego procesu, nie będzie ułatwieniem w kolejnych integracjach.
2. Elastyczne narzędzia do integracji danych
Dobrym przykładem jest tutaj Platforma FME, która pozwala integrować wiele różnych narzędzi bez konieczności zdobywania ciągle nowej wiedzy o nich albo budowania nowych komponentów. Tego typu rozwiązanie na początku może wydawać się bardziej skomplikowane niż rozwiązania point-to-point, ale wysiłek włożony w jego wdrożenie oraz nauczenie się obsługi, szybko zaczyna się zwracać. Elastyczne narzędzia są również lepiej dostosowane do charakteru danych, które są ze swej natury zmienne. Jeśli myślimy o architekturze integracji informacji w dłuższej perspektywie, elastyczne narzędzie jest jedynym słusznym wyjściem.
Przy okazji zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium „Jak połączyć się z dowolnym API bez konieczności kodowania„, podczas którego omówiliśmy część zagadnień związanych z wykorzystaniem FME w pracy z API.
W pierwszej części artykułu wyjaśniliśmy czym jest API, jakie jest jego rola w dostarczaniu nowoczesnych usług i skąd bierze się popularność API. Omówiliśmy również sposób migracji i integracji danych z wykorzystaniem API oraz narzędzia do tworzenia i testowania API. W kolejnej części artykułu omówimy między innymi:
- Dlaczego warto rozważyć tworzenie interfejsów API?
- Dla kogo przeznaczone jest rozwiązanie API Codeless
- API i FME – transformatory i możliwości uwierzytelniania
Nie chcesz przegapić kolejnej części artykułu? Koniecznie zaobserwuj nas na LinkedIn! Jeśli masz dodatkowe pytania na temat wykorzystania Platformy FME w pracy i komunikacji z API, odezwij się do nas! Eksperci i certyfikowani trenerzy FME chętnie pomogą!