Skip to main content

Zagraj o więcej – co wziąć pod uwagę podczas budowania strategii pracy z FME?

By 23 czerwca, 20214 marca, 2022Jak to działa w FME? / Tips & Tricks FME
FME strategia pracy

Niedawno obaliliśmy mit, który mówi, że FME to proste narzędzie do prostych operacji na danych przestrzennych. Udowodniliśmy, że prawdziwa jest tylko pierwsza część tego stwierdzenia – FME faktycznie jest proste w obsłudze! Dziś postaramy się wam pokazać, że platforma – choć łatwa do implementacji – może stać się początkiem całkiem skomplikowanych procesów w firmie. Warto tylko dobrze je przemyśleć.

FME dzięki bogactwu funkcji oferuje setki możliwości integracyjnych, a jedną z cech platformy jest skalowalność i łatwość adaptacji do wymogów każdej branży. To nie tylko praca ze współrzędnymi czy bazami adresowymi, ale też dodawanie im kontekstu, pochodzącego z dodatkowych danych.

Warto więc na początku ustalić adekwatną strategię zarządzania procesami, w których platforma odgrywa istotną rolę. Dla ułatwienia wyobraźmy sobie, że to gra planszowa. A zatem, na samym początku…

Ustaw pionek w dowolnym miejscu planszy i cofnij się o sześć pól

Zaskakujące? Już tłumaczymy. Cofnięcie się pozwoli Ci uzyskać perspektywę z lotu ptaka, czyli przypomnieć sobie, jakie aspekty zdecydowały o wyborze takiego, a nie innego narzędzia integracyjnego. Oto one:

Plany biznesowe

Zadaniem narzędzi integracyjnych jest zbieranie informacji umożliwiających między innymi ocenę sytuacji biznesowej przedsiębiorstwa (monitorowanie potencjału rynku, dane na temat konkurencji, dane wewnętrzne).

Technologia

Narzędzia integracyjne powinny współpracować zarówno z narzędziami wewnętrznymi, jak i z programami wykorzystywanymi przez podmioty zewnętrzne, z którymi na co dzień współpracujemy.

Praktyki i zasoby IT

Technologie IT błyskawicznie ewoluują. Sporym wyzwaniem jest znalezienie narzędzi integracyjnych, które są rozwijane przez producentów oraz są możliwe do reinstalacji podczas migracji zasobów na inną infrastrukturę. Platforma FME może być zainstalowana zarówno w środowisku on Premise na najpopularniejszych systemach operacyjnych, jak i w chmurze.

Ludzie

Za każdym narzędziem w mniejszym lub większym stopniu stoi człowiek, który jest w stanie je obsłużyć. Dzięki intuicyjnemu graficznemu interfejsowi, brakowi konieczności kodowania oraz bogatej bazie edukacyjnej – FME ma niski próg wejścia, czyli po prostu łatwiej można się go nauczyć w krótkim czasie.

Standardy i dobre praktyki

Każda organizacja działa według własnych zasad i reguł. Bywa też, że musi przestrzegać prawnie egzekwowanych przepisów. Narzędzie integracyjne, takie jak FME, na bieżąco uwzględnia te zmienne i dopasowuje się do zmieniających się reguł. Zapewni to ciągłość rozwoju biznesu.

Bezpieczeństwo

Ryzyko błędów istnieje zawsze. Aby je ograniczać, FME ma szereg zabezpieczeń opartych między innymi na uprawnieniach użytkowników. Jeśli jednak dojdzie do awarii, użytkownicy FME dzięki rozbudowanemu systemowi powiadomień będą w stanie zidentyfikować problem i zaradzić mu.

Rzuć kostką i poznaj wyzwania

Kiedy już masz pewność, że Twoje narzędzie jest dobrze dostosowane do potrzeb firmy, przejdź do codziennej praktyki pracy z danymi. Rzuć kostką – na jej ściankach znajdziesz wyzwania, o których koniecznie trzeba pamiętać podczas tworzenia strategii pracy z platformą integracyjną.

 • Utrata jakości danych

  Czy dane, z których korzystasz, są zgodne z przyjętym modelem? Czy otrzymany wynik będzie wiarygodny? Warto sprawdzić to wcześniej. Duplikaty, literówki, złe kodowanie znaków czy różne wartości tych samych atrybutów to gwarancja bałaganu.

 • Brak kontroli nad wykonywanymi procesami

  Jeśli jakiś proces na danych ma być wykonywany cyklicznie, decydujemy się zwykle na jego automatyzację. Budujemy skrypt w FME, testujemy go, sprawdzamy, czy wszystko działa jak należy – a po testach używamy. Czy jednak zawsze masz pewność co do statusu pracy? Czy procesy już się zakończyły czy też nadal trwają? Skąd się dowiesz, że pojawił się błąd w danych lub awaria i wymaga to ingerencji specjalistów? Jeśli powiadomienia zostały skonfigurowane wcześniej, z pewnością możesz spać spokojnie.

 • Zmiany w zespole, urlopy, rotacje kadrowe

  Co w sytuacji, gdy część specjalistów FME będzie nieobecna? Jak szybko naprawić błędy? Skąd wziąć dostęp do stworzonych procesów, gdy autor jest niedostępny? Aby łatwo przekazywać skrypty pomiędzy pracownikami i szybko się w nich odnaleźć, wystarczy odpowiednio go przygotować dodając komentarze, adnotacje, czy grupować poszczególne etapy skryptu.

 • Uprawnienia i kwestie bezpieczeństwa

  Do jakich danych FME ma dostęp? Czy dane, które przetwarza i przechowuje, są bezpieczne? Kto ma dostęp do zbudowanych procesów i otrzymywanych wyników?

Twój ruch na planszy – gra rozpoczęta

Warunki określone, wyzwania zdefiniowane – a zatem czas start! Jesteś na planszy, a podczas projektowania strategii zarządzania FME weź pod uwagę kilka kluczowych aspektów:

Kadry

Ludzie to podstawa każdej strategii. Podczas wdrażania technologii łatwo o nich zapomnieć, a to przecież oni kierują biznesem, zarządzają technologią, obsługują narzędzia i konsumują produkty. W każdej strategii FME Governance kluczowe jest uwzględnienie czynnika ludzkiego.

Należy jasno określić role i obowiązki administratorów, autorów i użytkowników – dotyczy to zarówno czynności wykonywanych na serwerze FME, jak i wszystkich danych, z którymi serwer się łączy. Warto pamiętać, że obsługa Platformy FME wymaga umiejętności i doświadczenia, a bez odpowiedniego przeszkolenia można łatwo spowodować problemy w środowisku IT.

W jaki sposób przeszkolisz swoich pracowników i jaki jest poziom umiejętności wymagany do wykonywania zadań związanych z FME i FME Server? Aby upewnić się, że w pełni doceniasz wagę tego aspektu, zajrzyj jeszcze raz do wyzwań, omówionych powyżej.

Technologia

Platforma FME jest oprogramowaniem klasy enterprise, które może łączyć się z systemami w całej organizacji, a nawet poza nią.

Podczas instalacji i konfiguracji należy upewnić się, że:
– Mamy odpowiednie specyfikacje maszyn, uprawnienia i konfigurację sieci;
– Platforma jest skonfigurowana tak, aby spełniać standardy firmy w zakresie infrastruktury, bezpieczeństwa, zarządzania i odzyskiwania danych po awarii;
– Architektura FME jest zbudowana w nawiązaniu do potrzeb interesariuszy, z którymi warto się skonsultować i w efekcie przewidzieć, jak narzędzie będzie wykorzystywane w krótkim, średnim i długim okresie.

W wersji 2021.0 FME Server udostępnia informacje o zadaniach oraz metryki serwera, które również warto wziąć pod uwagę. Ponieważ jest z natury skalowalny (łatwo dodać silniki, np. w celu zwiększenia mocy obliczeniowej), ważne jest, aby wykorzystać wszystkie te informacje do skonfigurowania go w sposób wydajny i bezpieczny.

Standardy

…czyli po prostu ustalenie najlepszych praktyk FME, struktury projektu oraz konwencji nazewnictwa. Nie wystarczą oczywiście same ustalenia – trzeba się ich później trzymać.

Zrozumienie tego, co dzieje się w FME zależy w dużej mierze od przestrzegania standardów przez administratorów i autorów przestrzeni roboczych. To, jakie najlepsze praktyki, strukturę i konwencje nazewnictwa wybierzesz, zależy od Ciebie i może być dostosowane do potrzeb biznesowych i skali Platformy FME. Te zaś mogą różnić się w zależności od organizacji.

Jednak niezależnie od tego, co wybierzesz, upewnij się, że będziesz się tego trzymać. Standardy są dla firmy, a nie odwrotnie. Ich planowanie na wczesnym etapie tworzy ramy, dzięki którym narzędzie może się rozwijać wraz z organizacją, w której działa.

Zobacz, jak zrobili to inni

Oto przykłady dobrze zaplanowanych strategii i ciekawych projektów z wykorzystaniem FME w Polsce i na świecie:

 • Grupa MTP – wymiana różnorodnych formatów danych w jednej szynie integracyjnej.
 • McDonald’s China – efektywne planowanie lokalizacji dla kolejnych restauracji oraz obniżenie kosztów operacyjnych dzięki integracji danych.
 • Miasto Coquitlam – kanadyjskie miasto Coquitlam korzysta z integracji danych, aby ułatwić rozliczanie… recyclingu oraz wywozu śmieci.

Nigdy nie jest za późno

Pracujesz z Platformą FME od jakiegoś czasu, ale praca ta nigdy nie została ustandaryzowana? Nic straconego – wprowadzaj strategię stopniowo. Lepiej późno niż wcale – pamiętaj tylko, że plan zarządzania danymi powinien być dokumentem żywym, dostosowanym i dostosowującym się do zmian.

Wiedza o tym, w jaki sposób wykorzystywane jest środowisko FME Servera, pozwoli zmaksymalizować inwestycję poprzez prowadzenie procesów danych i automatyzacji w bezpiecznym, wydajnym i efektywnym kosztowo środowisku. Dopóki jesteś na planszy – gra trwa.

Jeśli przekonaliśmy cię do rozwiązań integracyjnych, zapraszamy do nas. Jesteśmy srebrnym partnerem Safe Software – twórców FME. Certyfikowani eksperci FME z Globemy chętnie pomogą Tobie i Twojemu zespołowi w realizowaniu projektu od początku do końca. Służymy radą oraz doświadczeniem w budowaniu skryptów, integracji systemów, pozyskiwaniu i przetwarzaniu różnych zbiorów danych, oraz w dalszym rozwoju istniejących już procesów FME.

Koniecznie zajrzyj do pozostałych artykułów o FME i integracji danych: