Skip to main content

Główny Urząd Geodezji i Kartografii z dwuletnią subskrypcją FME

By 15 grudnia, 202016 grudnia, 2020Aktualności / Nowości FME
gugik globema

Główny Urząd Geodezji i Kartografii to kluczowy klient Globemy i użytkownik FME od 2014 r. W ostatnich tygodniach nasza współpraca weszła na wyższy poziom – GUGiK za naszym pośrednictwem podpisał dwuletnią umowę subskrypcyjną, pozwalającą na użytkowanie nielimitowanej liczby licencji FME w czasie trwania kontraktu. Jest to pierwszy tego typu kontrakt w Europie Środkowo-Wschodniej, podpisany z Safe Software, twórcami FME, za pośrednictwem Globemy.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii realizuje politykę państwa m.in. w zakresie pomiarów i osnów geodezyjnych oraz współpracuje z innymi resortami przy zakładaniu i prowadzeniu systemów informacji geograficznej. Ważnym zadaniem GUGiK jest także zapewnienie dostępu do aktualnej informacji geodezyjnej i kartograficznej oraz współtworzenie infrastruktury informacji przestrzennej opartej o najnowsze technologie i rozwiązania.

główny urząd geodezji i kartografii

Platforma integracji danych w GUGiK

GUGiK jest użytkownikiem FME oraz FME Servera od 2014 roku. Uczestniczy także aktywnie w życiu społeczności zgromadzonej wokół FME – przedstawiciele Urzędu w latach 2018 i 2019 podzielili się wiedzą podczas FME World Tour. Prezentacje na temat m.in. generowania i kontroli modeli 3D budynków czy wykorzystania FME w automatycznej generalizacji i redakcji kartograficznej map topograficznych spotkały się z ciepłym przyjęciem uczestników obu edycji wydarzenia.

Rosnące potrzeby projektowe sprawiły, że Urząd zdecydował o podpisaniu umowy subskrypcyjnej, dzięki której ma dostęp do nielimitowanej liczby licencji. Licencje FME są w tej chwili wykorzystywane w największym stopniu przez Departament Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej, m.in. w procesach kontroli jakości danych fotogrametrycznych, danych BDOT10k oraz w procesach przetwarzania i produkcji danych. Dzięki szerokim możliwościom automatyzacji: skrypty, transformery, parametryzacja, planowanie i kolejkowanie zadań, możliwe było wyeliminowanie czynności iteracyjnych i wiele procesów jest realizowanych szybciej. Ponadto, FME bezproblemowo obsługuje bazy danych oraz wiele formatów danych przestrzennych, dzięki czemu znajduje coraz szersze zastosowanie w Urzędzie.

Dlaczego model subskrypcyjny?

Dzięki subskrypcyjnym modelom licencjonowania zarówno jednostki budżetowe, funkcjonujące przy urzędach powiatów czy gmin, jak i firmy komercyjne mogą łatwiej zaplanować budżet, uwzględniając dwu-, trzyletnią perspektywę czasową. Zmieniające się zapotrzebowanie na usługi przetwarzania i integracji danych w codziennej działalności czy planowanie dłuższych projektów jest znacznie łatwiejsze, jeśli w każdej chwili można sięgnąć po dodatkowe licencje.

Globema i Safe Software – dlaczego warto?

Globema od 2010 roku jest oficjalnym partnerem Safe Software i jedynym autoryzowanym resellerem FME w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie posiadamy status Silver Partnera. W gronie pracowników Globemy znajdują się eksperci FME, którzy mogą się pochwalić wszystkimi możliwymi certyfikatami: FME Desktop Professional, FME Trainer oraz FME Server Professional.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat FME oraz korzyści płynących z wykorzystania platformy integracji danych? Zainteresował Cię model subskrypcyjny lub chcesz poznać inne dostępne opcje? Skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i zaproponujemy rozwiązanie dostosowane do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.