Skip to main content

FME 2020.2 – wypróbuj nową wersję

By 3 listopada, 20202 marca, 2022Aktualności / Nowości FME
nowa wersja FME

Pod koniec października pojawiło się kolejne wydanie platformy integracyjnej FME – mamy więc wersję 2020.2. To już trzecie wydanie w tym roku. Poznaj najciekawsze nowości i ulepszenia w tej wersji, a także plany dla FME 2021, które pojawi się wiosną przyszłego roku.

Safe Software, tworząc kolejne wersje platformy FME, odpowiada na zapotrzebowanie i sugestie użytkowników FME z całego świata. Pod uwagę brane są uwagi o brakujących funkcjonalnościach czy poprawieniu jakości pracy z wszelkimi danymi. Jeśli macie pomysły, spostrzeżenia czy opinie dotyczące FME, zgłaszajcie je do nas bądź bezpośrednio do Safe Software.

A teraz przejdźmy do meritum – co nowego pojawiło się w najświeższej wersji oprogramowania?

Ulepszenia użyteczności FME Server, FME Desktop oraz aplikacji mobilnych

  • Automatyzacje w FME Server – w wyzwalaczach automatyzacji (triggerach) dodano port wyjściowy mówiący o awarii bądź niepowodzeniu uruchomienia przepływu pracy. Podczas korzystania z portu można zaplanować, jak automatyzacja będzie działać w przypadku wystąpienia awarii wyzwalacza (np. wysłanie powiadomienia mailowego). Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba czuwać nad przepływem pracy.
  • FME AR 1.6.0 (tylko na iOS)
    • Lepsza stabilność modeli geolokalizowanych. Poprzednio, w trakcie używania czujników lokalizacyjnych urządzenia mobilnego do załadowania geolokalizowanego modelu w jego rzeczywistym położeniu na Ziemi, czujniki próbowały jeszcze bardziej doprecyzować lokalizację. Powodowało to niezamierzone przesunięcia modeli. W najnowszej wersji aplikacji modele są bardziej ustabilizowane.
    • Kompas – możliwość wyświetlenia kompasu w aplikacji, aby sprawdzić kierunek modelu w świecie rzeczywistym.
  • FME Data Express 1.4 (na iOS i Android)
    • Skala mapy i poziom powiększenia – ulepszono początkowy poziom powiększenia mapy w selektorze lokalizacji. W miarę wprowadzania zmian poziom powiększenia jest zachowywany do czasu ponownego otwarcia mapy.
    • Wyszukiwanie w repozytoriach – dodano pasek wyszukiwania w zasobach, aby łatwiej znaleźć to, co jest potrzebne.
    • Opcje widoku mapy – w najnowszej wersji dostępny jest widok satelitarny podczas wyboru parametru lokalizacji lub geometrii. Dzięki temu orientacja w terenie jest lepsza.
  • FME Workbench – GML Writer daje teraz możliwość użycia trybu XML Appender przy zapisie. Zapewnia to większą elastyczność i kontrolę podczas pisania bardziej złożonych schematów.

Obsługa nowych aplikacji

  • ArcGIS Portal – po wielu prośbach użytkowników FME wprowadzono możliwość stworzenia usług internetowych portalu ArcGIS zgodnie z szablonem dostarczonym w FME i wykorzystania ich do stworzenia połączenia internetowego z portalem. Gdy połączenie internetowe jest określone w ArcGISConnector, można uzyskać dostęp do zawartości portalu. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Safe Software.
  • Shopify – zupełnie nowa możliwość wykorzystania FME, niezwiązana z danymi przestrzennymi. Najnowsza wersja FME współpracuje z Shopify. Firmy, które używają tej aplikacji do tworzenia stron e-commerce, zarządzania zamówieniami i zasobami magazynowymi oraz przetwarzania płatności, mogą wykorzystać FME do zarządzania katalogami produktów za pomocną Shopify API. Korzystając z FME można automatycznie przesyłać produkty, zarządzać zapasami oraz aktualizować zdjęcia produktów. Umożliwia to synchronizację z innymi używanymi systemami, automatyzując przepływ pracy od początku do końca. Więcej szczegółów dostępnych można przeczytać na stronie producenta FME.

Wypróbuj wszystkie nowości w FME 2020.2 – pobierz FME. Jeśli instalujesz FME po raz pierwszy, masz możliwość skorzystania z 30-dniowej wersji testowej.

Co nas czeka wiosną – zapowiedź FME 2021.0

Safe Software już pracuje nad wydaniem platformy FME w wersji 2021.0, które planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Jedną z możliwości, które będą dostępne w FME 2021.0, jest przetwarzanie strumienia zdarzeń (ESP). Pozwoli to na integrację danych przesyłanych strumieniowo przy użyciu strumieni zdarzeń do ciągłego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. Jest to alternatywa dla zbiorczych/wsadowych przepływów pracy, które już teraz można zautomatyzować za pomocą FME.

Przetwarzanie strumieniowe w czasie rzeczywistym jest idealne dla strumieni o dowolnej objętości. W tym podejściu można uporządkować dane według znaczników czasu i upewnić się, że niepotrzebne, niepożądane dane można odfiltrować bezpośrednio przed ich dalszym wykorzystaniem lub zapisaniem w hurtowni danych lub platformie BI.

Reasumując – FME 2021 ułatwi integrację IoT i danych strumieniowych.

Nie możemy doczekać się kolejnych zmian i nowości w następnych wydaniach FME!