Skip to main content

FME w wersji 2020.1 – sprawdź, co się zmieniło

By 15 lipca, 20202 marca, 2022Aktualności / Nowości FME
FME 2020.1

Safe Software, twórcy FME, wydali właśnie kolejną aktualizację swojego oprogramowania – FME 2020.1. To już drugie – i na pewno nie ostatnie – wydanie w tym roku. Każda z wprowadzonych zmian podnosi wydajność oraz poszerza możliwości wykorzystania platformy. Oto najważniejsze zmiany i nowości w FME 2020.1.

Zmiany i nowości w pigułce

 • Dane – lepsza obsługa danych przestrzennych w chmurze, ulepszona funkcjonalność dla specyficznych formatów danych, nowe formaty Business Intelligence
 • Wydajność – szybsze działanie niektórych transformatorów
 • Aplikacje mobilne – integracja danych z poziomu urządzeń mobilnych nigdy nie była tak prosta
 • Oszczędności – zmiany w istniejących modelach subskrypcyjnych i wprowadzenie Dynamic Engine.

Dane – głównie przestrzenne, ale nie tylko

Każde wydanie FME wzbogaca się o kolejne formaty danych przestrzennych. Zobacz, jakie nowe formaty i źródła danych wspiera najświeższa wersja oprogramowania.

 • Amazon Redshift Spatial (Reader/Writer) – czytanie i zapis danych przestrzennych przechowywanych w Amazon Web Services.
 • Snowflake Spatial (Reader/Writer) – czytanie bądź zapis danych przestrzennych do hurtowni Snowflake.
 • Oracle Autonomous Spatial (Reader/Writer) – w poprzednich wersjach FME możliwość odczytu i zapisu tych danych była możliwa przy wykorzystaniu standardowego formatu Oracle Spatial.
 • Microsoft DirectDraw Surface (Reader) – czytanie tekstur zapisanych w formacie DDS.
 • Tableau Hyper (Writer) – zapisywanie do formatu .hyper, obsługiwanego przez Tableau. Jest to format, który zastąpił nieużywany już format .tde.
 • ArcGISOnlineConnector – łączenie się z ArcGIS Online, ale i z systemem plików; pozwala na pracę z danymi w różnych formatach, takich jak CSV, JSON, KML. Przy użyciu tego transformatora można wyświetlać, pobierać, przesyłać, usuwać i publikować elementy w ArcGIS Online.
 • 12d (Writer) – zapis modeli do formatu 12d. Czytanie modeli w tym formacie będzie dostępne w kolejnym wydaniu FME – 2020.2.
 • SharePoint Online Connector – łączenie z Microsoft SharePoint Online (Office 365), aby ładować, pobierać i wyświetlać listy.
 • Google Sheets V4 (Reader/Writer) – format ten zastępuje istniejący już w FME format Google Sheet. Użytkownicy powinni zaktualizować wszystkie Reader/Writery tego formatu w istniejących skryptach.
 • Smallworld 64 bit (Reader/Writer) – wsparcie dla Smallworld w systemie 64-bit

Szybciej i sprawniej przetwarzaj dane przy pomocy FME

FME 2020.1 przynosi kilka zmian i nowych funkcji – dzięki temu nadal jest czołową platformą do integracji danych. Co wpływa na wzrost wydajności i użyteczności FME 2020.1?

 • Okna dialogowe transformatorów uwzględniające dane (Tech Preview) – w transformatorach Tester, TestFilter, AttributeExposer oraz we wszystkich miejscach, gdzie wykorzystywane są zdania składowe oraz zapytania warunkowe, FME może wykorzystywać pamięć podręczną w celu zapełnienia nazw lub wartości atrybutów.
 • Możliwość tworzenia galerii FME Server Apps oraz innych aplikacji. Pozwoli to na łatwiejsze zarządzanie wszystkimi aplikacjami dostępnymi w FME Server, w przeciwieństwie do wcześniejszego udostępniania pojedynczych interfejsów FME Server Apps. Znajomość HTML, JavaScript ani CSS nie jest tu konieczna.
 • Wgląd w ważne pliki i zadania:

  • Podgląd wszystkich danych znajdujących się w repozytoriach, które zostały opublikowane razem z obszarem roboczym – np. dane źródłowe, pliki pomocnicze i niestandardowe transformatory.
  • Podgląd wszystkich harmonogramów i wyzwalaczy czasowych w jednym miejscu. Funkcjonalność dostępna jedynie dla administratorów FME Server.
 • Dynamiczne szablony obszarów roboczych: użytkownicy mogą zdecydować, które obszary robocze mają być uruchamiane na podstawie parametrów lub wartości z komunikatów nadrzędnych.
 • Bardziej restrykcyjne ustawienia zabezpieczeń FME Server:
  • Obsługa wyjątków oraz symboli zastępczych proxy – wyżej zaawansowane wsparcie dla proxy niż w poprzednich wersjach FME Server, gdzie obsługiwane były tylko podstawowe ustawienia. W wersji 2020.1 nawet najbardziej zaawansowane ustawienia proxy będzie można skonfigurować z poziomu FME Server.

Aplikacje mobilne – przetwarzaj dane za pośrednictwem urządzeń mobilnych

Aplikacje FME Data Express i FME AR dają użytkownikom FME możliwość integracji danych z dowolnego miejsca. Czy jest to wizualizacja sieci uzbrojenia znajdującej się pod ziemią, czy wyświetlanie tras nawigacyjnych, czy też gromadzenie, rejestrowanie i przesyłanie danych w terenie, aplikacje mobilne FME to nowy i szybki sposób na integrację.

Nowości w aplikacjach mobilnych FME:

 • FME Data Express v1.3.2 – uproszczone przepływy pracy
  • Możliwość przesyłania danych jest teraz domyślną usługą dla wszystkich obszarów roboczych obsługujących wiele zadań.
  • Podczas przesyłania danych aplikacja będzie czekać i automatycznie otwierać wyniki pracy w odpowiedni sposób.
  • Wyniki .fmear automatycznie uruchomią aplikację FME AR (wymaga zainstalowania FME AR 1.4.0 lub nowszej wersji – dostępna na iOS).
 • FME AR v1.5.0 (tylko dla iOS) – aktualizacje wprowadzone w celu obsługi kotwic, wielu punktów widzenia modelu, daty ważności modelu, pomiaru odległości i wykrywania głębokości, co ułatwia użytkownikom nawigację po wyświetlanych modelach w aplikacji i płynniejsze przenoszenie się do różnych widoków.

Oszczędzaj czas i pieniądze swoje i Twojej firmy dzięki FME

Możesz oszczędzić setki godzin pracy i spore kwoty dzięki wykorzystaniu platformy FME i elastycznych modeli subskrypcyjnych. Ale czy na pewno można oszczędzić więcej niż dotychczas? Oczywiście, że tak – sprawdź, jak to możliwe.

Programy subskrypcyjne

Nowe modele subskrypcyjne są przeznaczone m.in. dla sektora utilities, instytucji edukacyjnych, lotnisk czy innych branż. Pozwoliły one niejednej firmie czy organizacji zwiększyć wartość swoich danych przy jednoczesnym zaoszczędzeniu dużych sum. Dzięki modelom subskrypcyjnym możesz korzystać z nieograniczonej liczby licencji na FME Desktop i FME Server za stałą, roczną cenę.

W wersji 2020.1 wprowadzono aktualizację abonamentu korporacyjnego dla przedsiębiorstw. Model ten jest teraz jeszcze bardziej elastyczny – minimalne zakupy zaczynają się już od 15 000 € zamiast 50 000 €. Można też wybrać indywidualną cenę w zależności od potrzeb danej firmy zamiast korzystać ze standardowych poziomów. Teraz każdy może oszczędzać, bez względu na branżę i wielkość firmy.

Dynamic Engines

Dynamiczne silniki to nowy sposób korzystania z FME Server. Pozwalają one na zakup „czasu pracy silnika” w postaci kredytów. Jest to tak zwana wycena na podstawie użytkowania, w ramach której płaci się jedynie za czas pracy FME Server i za wykonaną pracę.

Przy podejściu Dynamic Engine można uruchamiać dowolną liczbę dynamicznych silników. Znika więc problem związany z kolejkowaniem i ustawianiem priorytetów poszczególnych zadań.

Przy pobraniu wersji trail FME Server 2020.1 można otrzymać 100 godzin bezpłatnych kredytów Dynamic Engine, które wystarczą na przetestowanie tej funkcjonalności. Na stronie Safe Software dostępny jest artykuł, który pokazuje, jak zacząć pracę z dynamicznymi silnikami FME Server.

Szczegółowe informacje na temat FME Server Dynamic Engines wraz z cennikiem są dostępny tutaj.

Wdrażaj FME przy użyciu Marketplaces

Możesz też skorzystać z oferty BYOL (bring your own license – „przynieś własną licencję”), aby szybko i łatwo wdrażać FME. Usługa ta dostępna jest w Google Cloud Marketplace i Microsoft Azure Marketplace.

To już wszystkie zmiany i nowości dla FME 2020.1. Jeśli masz pomysł na zmiany w kolejnych wersjach platformy FME, daj nam znać – zgłoś je w społeczności FME w sekcji Ideas Exchange.