Skip to main content

FME jako platforma do integracji danych

By 12 listopada, 20194 marca, 2022Integracja i przetwarzanie danych
fme_integracja

FME to jedna z najpopularniejszych platform do integracji danych. W FME możesz pracować z ponad 450 źródłami danych, zapisanymi w wielu formatach i przechowywanymi w różnych miejscach. Narzędzie wyróżnia się też najlepszym na rynku wsparciem dla danych przestrzennych i nie tylko.

Integracja danych to oczywiście nie wszystko – platforma FME ma wbudowane narzędzie pozwalające na kontrolę wymagań dla dowolnego formatu danych. Możesz więc łatwo korzystać z danych opierających się na określonych modelach. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie nakładu pracy przeznaczonego na transformację. Platforma FME umożliwia korzystanie z bogatej biblioteki transformatorów, dzięki której istnieje szansa na przetwarzanie danych na niezliczone sposoby. Wśród najpopularniejszych funkcji dostępnych w FME wyróżnić można przycinanie (Clipper), agregację (Aggregator) oraz pracę z atrybutami (AttributeFilter, AttributeManager). Istnieją również transformatory umożliwiające pracę na konkretnych formatach danych, np. KMLStyler, JSONExtractor, XMLValidator 

Dodatkowymi produktami w rodzinie FME są FME Server oraz FME Cloud . Pozwalają one zautomatyzować przetwarzanie danych oraz aktualizować je w czasie rzeczywistym. Aby prawidłowo przetwarzać dane, użytkownik powinien stworzyć przy pomocy FME Workbench (oprogramowanie z pakietu FME Desktop) odpowiedni skrypt, w którym to wczytywane są dane, następnie przy pomocy transformatorów są one przetwarzane na możliwie jakikolwiek sposób, a ostateczne zapisywane jako plik wynikowy, pozostawiając szansę na wybór dowolnego formatu oraz układu współrzędnych. Taki obszar roboczy publikowany jest na FME Server, gdzie istnieje możliwość uruchomienia go na skutek jakiegoś zdarzenia wywołującego. Takie rozwiązanie daje pewność, że zarówno dane wejściowe jak i wyjściowe są na bieżąco aktualizowane. Ogromną zaletą FME jest fakt, że cały ten proces można wykonać bez umiejętności programistycznych.  

fme_logo_small

Twórcy FME, kanadyjska firma Safe Software stara się stale podążać na trendami w dziedzinie integracji danych. W związku z tym, platforma FME jest często aktualizowana, co pozwala na obsługę coraz to nowych lub zaktualizowanych formatów danych lub pracę z dużą ilością danych. Kolejne wersje platformy FME będą jeszcze bardziej stawiały na automatyzację i integrację danych.  

Już dziś możesz pobrać FME i przez 30 dni bezpłatnie testować możliwości tego narzędzia!

Wypróbuj FME