Skip to main content

MiniGeoportal FME – jak działa?

By 8 sierpnia, 201920 maja, 2020Case studies
minigeoportal

Wykorzystując możliwości najnowszej wersji programu FME Server, stworzyliśmy aplikację MiniGeoportal FME. Umożliwia ona pobieranie danych w dowolnym formacie oraz układzie współrzędnych dla wybranego obszaru. Rozwiązanie to pokazuje możliwość wykorzystania FME Server w praktyce oraz integracji FME z mapami Google.

Dostępne obecnie serwisy do pobierania danych umożliwiają ich pobranie jedynie dla określonych jednostek podziału terytorialnego lub niekiedy nawet dla całego terytorium Polski. W związku z tym, dane te zajmują dużą ilość MB, a ich pobieranie może trwać stosunkowo długo.  Ponadto w istniejących serwisach nie ma możliwości wybrania formatu oraz układu współrzędnych.

Prezentowane przez nas rozwiązanie pozwala przede wszystkim na zmniejszenie czasu pobierania danych oraz miejsca do ich przechowywania na dysku. W sytuacji, gdy chcemy pobrać dane tylko dla fragmentu gminy lub dla kilku działek, nie musimy archiwizować danych ważących niekiedy kilka MB lub nawet GB.

Dużą zaletą naszej aplikacji jest fakt, że użytkownik może sam zdecydować w jakim formacie oraz układzie będą pobrane dane. Ważnym aspektem jest również to, że w naszym demo zgromadzone są dane pochodzące z różnych źródeł (od OSM i BDOO, przez dane środowiskowe, aż do danych wysokościowych oraz modeli 3D budynków). Użytkownik ma możliwość wcześniejszego obejrzenia danych z różnych źródeł a następnie ich pobrania z jednego miejsca, bez konieczności poszukiwania ich na stronach i serwisach wielu firm i instytucji.

Jak działa aplikacja?

  1. Wyświetl na mapie interesujące Cię warstwy.
  2. Wyznacz obszar zainteresowania.
  3. Ustaw parametry – układ współrzędnych, warstwy, które chciałbyś pobrać wraz z określeniem ich formatów.
  4. Kliknij Pobierz dane aby otrzymać interesujące Cię dane, przycięte dla wybranego przez Ciebie obszaru.

Użytkownik ma również możliwość pobrania wszystkich udostępnionych danych dla dwóch predefiniowanych obszarów – rezerwatu Łosiowe Błota oraz Pałacu w Zaborowie.

Aplikacja ta może być wykorzystywana przez różnych użytkowników, od pracowników firm, instytucji, przez studentów oraz pracowników naukowych, aż do ludzi, nie związanych z danymi przestrzennymi, którzy chcieliby otrzymać informację o obecności m.in.: infrastruktury podziemnej, form zagospodarowania terenu lub otrzymać model 3D swojego domu.

Wypróbuj MiniGeoportal

Stworzone demo jest ograniczone dla powiatu warszawskiego zachodniego. Bazuje na kilku warstwach, które udostępniane są za darmo. Są to m.in.: dane pochodzące z OSM, z Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych, dane środowiskowe, modele 3D budynków (w standardzie CityGML, na poziomie LoD 2, stworzone w ramach projektu CAPAP), zdjęcia satelitarne (Landsat-8, Sentinel-2), NMT (px = 100m). Z tego względu, że dane te udostępnianie są bezpłatnie, poziom szczegółowości naszej aplikacji nie jest wysoki.

Naszym głównym założeniem było pokazanie możliwości wykorzystania FME Server w praktyce. W przypadku dalszego rozwoju aplikacji, prawdopodobne jest wykorzystanie danych udostępnianych odpłatnie na podstawie licencji.

Jeżeli zainteresowało Cię takie wykorzystanie FME Server lub chciałbyś poznać inne, równie ciekawe możliwości FME, to skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy we wdrożeniu dowolnych rozwiązań wykorzystujących platformę FME w Twojej pracy.

Zapraszamy również do wyrażania opinii o prezentowanej przez nas aplikacji na naszej grupie na LinkedIn – FME Polska. Dołącz do nas i bądź na bieżąco!