Skip to main content

Co nowego w FME 2019?

By 5 kwietnia, 20192 marca, 2022Aktualności / Nowości FME

Jest już FME 2019! Jakie zmiany i rozszerzenia niesie ze sobą nowa wersja? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi nowymi funkcjami FME Desktop i FME Server w wersji 2019.0.

FME Desktop

Podgląd wizualny
Obejrzyj swoje dane bez opuszczania FME Workbench, używając FME Data Inspector jako dokowalnego panelu. Dzięki temu tworzenie i debugowanie obszarów roboczych staje się jeszcze prostsze.

Interfejs FME Desktop dostosowany do Użytkownika
W tej wersji zostało wdrożonych wiele zmian wynikających z próśb użytkowników. Dzięki temu interfejsy FME są bardziej konfigurowalne i łatwiejsze w użyciu. Aktualizacje w zakresie interfejsu FME Workbench obejmują tryb nocny, ulepszone, dokowalne okna, automatyczną zmianę rozmiaru funkcji (długości Transformerów), palety kolorów zakładek, ulepszenia adnotacji i inne. Dodatkowo, podczas sprawdzania danych w FME Data Inspector, można teraz oglądać je na osi czasu za pomocą trybu Animate.

fme_2019

Pakiety FME
Funkcje, formaty i web connectory są obecnie udostępniane i utrzymywane niezależnie od cyklu wydania FME jako pakiety FME (.fpkg) na FME Hub, co oznacza, że możesz szybciej korzystać z nowych i zaktualizowanych komponentów FME.

Obsługa silnika gry Unreal
Poznaj swoje dane w środowisku gier Unreal, konwertując je na .udatasmith przy użyciu nowego adaptera zapisującego Unreal Engine. Widzimy w tym duży potencjał w zakresie zarządzania infrastrukturą i obiektami.
Zobacz film!

Możliwość bezpośredniego wczytywania plików Revit
Czytaj pliki Revit bezpośrednio do obszarów roboczych FME bez konieczności instalowania programu Revit i bez potrzeby pośrednich plików RVZ.

Poprawa wydajności
Ogólnie rzecz biorąc, FME 2019.0 jest po prostu szybsze. Szczególnie:
Dissolver ma zdecydowanie lepszą wydajność
– Obsługa pliku Shapefile została uaktualniona, dzięki czemu transformacje pliku Shapefile są dużo szybsze.

fme_2019_1

Obszary robocze FME jako aplikacje
Każdy może uruchamiać obszary robocze FME (workbenche) na swoim urządzeniu mobilnym za pomocą nowej aplikacji FME Data Express.
Zobacz więcej!

Funkcje do uczenia maszynowego
Trenuj FME, aby rozpoznawało obiekty na obrazach za pomocą nowej grupy funkcji RasterObjectDetector (zobacz wpis z bloga Safe Software o FME i rozpoznawaniu obrazów) i zbierało informacje z języka naturalnego za pomocą nowej grupy funkcji NLP (przeczytaj więcej o o machine learningu i przetwarzaniu języka naturalnego).

Automatyczna dekompresja plików
Wczytaj rar, zip, tar, gzip i inne skompresowane pliki bezpośrednio w FME, bez konieczności ręcznej dekompresji.

415+ formatów
Nowe formaty w FME 2019.0 to m.in.:

 • TopoJSON – adapter czytający/zapisujący
 • Garmin POI – adapter czytający
 • Digital Weather Markup Language (DWML) – adapter czytający
 • Web Coverage Service (WCS) – adapter czytający
 • FME AR – adapter czytający
 • DICOM (medical imaging format) – adapter czytający
 • Socrata API ulepszony
 • Esri i3s ulepszony
 • Siatki (mesh) DGN obsługiowane w Microstation Design (V8)
 • Azure (przez AzureBlobStorageConnector i AzureFileStorageConnector)
 • Cesium ion (przez CesiumIonConnector)
 • Cityworks (przez CityworksConnector)
 • Google Cloud Storage (przez GoogleCloudStorageConnector)

Aktualizacja parametrów funkcji
Zauważysz ulepszenia w sposobie pracy z funkcjami, w tym możliwość zapisywania ustawień wstępnych parametrów (presety), pracy z klauzulami testowymi i łatwiejszego przetwarzania danych przy użyciu grupowania. Znajdziesz tu także nowy tryb wykrywania aktualizacji w funkcji ChangeDetector, oraz nowy i szybki tryb „Approximate Center Line” w funkcji.

FME Server

Automatyzacja
Rewolucyjne narzędzie do tworzenia skryptów reagujących na zdarzenia. W przeglądarce, w interfejsie serwera FME po prostu przeciągnij i upuść wyzwalacze (trigger) i zdarzenia (action) i utwórz z nich flow. Pomysł jest taki: „Gdy wystąpi trigger, nastąpi action.” Na przykład „gdy pojawi się nowy plik, uruchom skrypt FME, aby go przekonwertować i zweryfikować, a następnie wyślij wiadomość e-mail”.
Triggery to zdarzenia takie jak harmonogram, zdarzenie systemowe, nadejście wiadomości e-mail lub zmiana pliku w katalogu.
Actions są tym, co chcesz zrobić, gdy coś zostanie uruchomione, np. uruchom skrypt FME, wyślij e-mail lub prześlij plik do Dropbox.

fme_2019_2

Zdarzenia systemu serwera FME
Skonfiguruj wyzwalacze (trigger), które monitorują Twoje instancje FME pod kątem konkretnych czynności, aby monitorować bezpieczeństwo konta, stan systemu, stan serwera lub inne.

Wdrożenie Kubernetes
Serwer FME można teraz wdrożyć w klastrze Kubernetes. Oznacza to, że duże przedsiębiorstwa mogą łatwo utrzymywać spójne wdrożenia serwera FME w chmurze. Dowiedz się, kiedy jest to dobre rozwiązanie.

Większa kontrola dla administratorów serwerów FME
Wprowadzono kilka przydatnych udoskonaleń w ogólnym interfejsie serwera FME:

 • Filtruj zadania według statusu (informacje, ostrzeżenia, błędy)
 • Zarządzaj tokenami (tworzenie wielu tokenów użytkownika z niestandardowymi poziomami uprawnień)
 • Egzekwuj zasady haseł dla swoich użytkowników
 • Zapisuj preferencje użytkownika
 • Udostępniaj i pobieraj projekty serwerów FME za pośrednictwem FME Hub

Mamy nadzieję, że artykuł pomoże Wam z łatwością przejść na FME 2019 i wykorzystać go w jak najlepszy sposób!

Chcesz wiedzieć więcej?