Skip to main content

FME World Tour 2018 – relacja z wydarzenia

By 13 kwietnia, 20184 marca, 2022Wydarzenia / Webinaria
FME_WT18

29 marca w Warszawie odbył się FME World Tour 2018 – po raz pierwszy zorganizowane w Polsce przez Globemę wydarzenie skupiające społeczność użytkowników FME. Spotkanie zgromadziło prawie 130 uczestników zainteresowanych przetwarzaniem danych przestrzennych. Prelegenci – doświadczeni użytkownicy opowiedzieli o tym, jak FME używane jest w firmach i instytucjach opracowujących dane geoprzestrzenne.

Reprezentowane były również branże sieciowe, w których GIS jest tradycyjnie jednym z kluczowych systemów – górnictwo, ciepłownictwo, telekomunikacja. Otwarcie było mocne, bo związane z wyzwaniami na poziomie ogólnokrajowym – dr Anna Bober z GUGiKu przybliżyła jak FME używane jest do osiągnięcia jednego z naczelnych założeń INSPIRE, czyli harmonizacji danych. Kolejno reprezentowane było środowisko urbanistów, a Mariusz Stępniewski z MPU w Łodzi przedstawił jak FME wykorzystywane jest w procesie modelowania i wizualizacji 3D tego miasta. W następnej prezentacji Paweł Kosydor reprezentujący KGHM przybliżył, jakie zastosowania znajduje to oprogramowanie w górnictwie i firmie, gdzie liczba osób przetwarzających oraz „zawodowych konsumentów” danych przestrzennych przekracza 1000. Pan Paweł podkreślił również istotną cechę oprogramowania – mianowicie to, że daje ono najwyższe gwarancje na ukończenie skomplikowanych i długich przetwarzań. Tylko tyle, i aż tyle.  W ramach powrotu do zagadnień krajowych Anna Białczak z OPEGIEKA przedstawiła, jak za pomocą FME dostosować bazy danych EGIB do wymagań ZSIN. Kolejny reprezentant biznesu, i jeden z pierwszych użytkowników w Polsce, Jacek Świtalski przedstawił jak ten kompletny ETL wspiera utrzymywanie i aktualizację bazy adresowej klientów w Netii. Krakowski MPEC, w osobie Romana Stolarskiego podsumował swoją 5-cio letnią historię z FME, zaś Artur Wiosna z OPEGIEKA opowiedział, jak dzięki FME firmie udało się przeprowadzić generalizację BDOT10k do BDOO. Następna prezentacja dotyczyła modelowania 3D w identyfikacji przeszkód lotniczych i nieoczywistego wykorzystania danych lidarowych na potrzeby analiz hydrologicznych, o czym opowiedział Maksymilian Rogowski z firmy ARUP. Arkadiusz Pierchała, certyfikowany trener FME z Globemy przedstawił, jak za pomocą oprogramowania można wspierać proces uzgodnień przy budowaniu powiatowych baz GESUT. Na zakończenie dr Stanisław Biernat z SHH opowiedział jak nieodzowne jest to oprogramowanie w projektach smart 3D city, a Mariusz Wójcik z Advanced Business Services – przy modelowaniu sieci szerokopasmowych FTTH w projekcie POPC 1.1.

Uczestnicy zainteresowani szczegółowymi rozwiązaniami mogli zapytać o nie ekspertów z Globemy czekających na odrębnych stanowiskach, a doświadczeni użytkownicy sprawdzić swoje umiejętności w zorganizowanej w przerwie grze “Transformer Pictionary”.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia. Na stronie https://fme.globema.pl/fme-world-tour-2018/ można obejrzeć prezentacje oraz zdjęcia z FME World Tour 2018.